Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Mataveri na Wyspie Wielkanocnej – niegdyś bardzo ważne lotnisko

Niewielka Wyspa Wielkanocna to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai. Fanów transportu zbiorowego i lotnictwa powinien zainteresować również jedyny na wyspie Port lotniczy – Mataveri.

Wyspa Wielkanocna położona jest na Oceanie Spokojnym, a zamieszkuje ją około 7750 mieszkańców. Jest ona jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie – od najbliższej, innej zamieszkanej dzieli ją jedynie… 2078 km, zaś od brzegu Chile, którego jest częścią, jest 3600 km.

Jedyną możliwością dostania się na Wyspę Wielkanocną jest skorzystanie z połączeń lotniczych oferowanych przez linię LATAM Chile. Chilijski przewoźnik oferuje połączenia samolotami Boeing 787-9. Co ciekawe, pasażerowie udający się na wyspę mogą zabrać aż 46 kg bagażu rejestrowanego. Jest to związane z faktem, iż na wyspie brakuje towarów lub oferowane są dla turystów w bardzo wysokich cenach.

Na wyspie samoloty lądują w Porcie Lotniczym Mataveri. Po raz pierwszy pasażerowie mogli skorzystać z niego w 1967 roku. Wówczas rejsowy Douglas DC-6B lądował na wyspie raz w miesiącu, zaś podróż ze stałego lądu zajmowała blisko 9 godzin. W latach 80. XX wieku wydłużony został pas startowy do ponad 3300 metrów. To więcej niż ma większość pasów startowych polskich lotnisk. Powodem tej rozbudowy była umowa pomiędzy Chile i USA. Port lotniczy Mataveri był zapasowym lądowiskiem dla promów kosmicznych. Lotnisko na Wyspie Wielkanocnej w 2004 obsłużyło 68 689 pasażerów oraz 812 lotów.

Warte wspomnienia są też zasady lotów z/na Mataveri. W związku z brakiem lotnisk zapasowych w okolicy kontrola lotów nie pozwala, aby w odległości mniejszej niż tysiąc kilometrów od wyspy znajdował się więcej niż jeden samolot lecący z lub na Mataveri. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby pojazd znajdujący się w promieniu tysiąca kilometrów od wyspy miał problemy techniczne lub lądowanie zakończyło się katastrofą. Wówczas Port Lotniczy Mataveri nie byłby w stanie przyjąć dodatkowej maszyny, a ta mogłaby nie mieć wystarczająco dużo paliwa na powrót.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More