Wagonem sypialnym do Pragi. Czy warto?

Z Polski do Pragi można dojechać pociągiem bezpośrednio z kilku polskich miast, w tym. m.in. Katowic, Krakowa i Warszawy. Czas przejazdu do stolicy Czech jest jednak długi. Dlatego sprawdziliśmy ofertę czeskiego wagonu sypialnego. Czy jest ona dobrą alternatywą dla dziennej podróży?

Podróż pociągiem do Pragi jest dość długa, szczególnie jeśli rozpoczynamy podróż ze stolicy Polski. Czas podróży dziennym pociągiem wynosi od 8,5 do 9 godzin, co dla części osób może wydawać się czasem bardzo długim. Niezależnie od subiektywnych odczuć, na taką podróż tracimy rzeczywiście sporą część dnia. Może warto więc skorzystać z nocnej alternatywy?

Wagon sypialny w IC Chopin

Niewiele osób wie, iż do Pragi można dojechać z Warszawy, Krakowa i Katowic całkiem wygodnym wagonem sypialnym. Połączenia próżno szukać w portalu pasażera – oficjalnej aplikacji z rozkładem jazdy narodowego zarządcy polskiej sieci kolejowej – PKP Polskich Linii Kolejowych. Informację o takim połączeniu znajdziemy na stronie PKP Intercity, ale po bilet musimy udać się do kasy biletowej prowadzącej sprzedaż na pociągi międzynarodowe. W przeciwieństwie do połączenia dziennego, na wagon sypialny polski przewoźnik nie prowadzi sprzedaży internetowej.

Wagon sypialny do Pragi kursuje w pociągu IC Chopin z Warszawy przez Kraków i Katowice do Wiednia i Budapesztu. W składzie pociągu znajduje się jeden wagon sypialny kolei czeskich, który na przygranicznej czeskiej stacji Bohumin przełączany jest do składu pociągu Slovakia jadącego do Pragi. Tak jak wcześniej wspomniano, biletu na to połączenie nie kupimy przez stronę polskiego przewoźnika, ale bez problemu kupimy go przez stronę kolei czeskich.

Jeśli porównamy ceny przejazdu polskim wagonem sypialnym w relacjach krajowych okaże się, iż cena podróży wagonem sypialnym do Pragi nie jest wygórowana. Koszt podróży jest niewiele wyższy niż np. podróż wagonem sypialnym z Trójmiasta do Krakowa, jednak standard podróży znajduje się na zupełnie innym poziomie. Bilet dla jednej osoby w przedziale trzyosobowym kupiony na tydzień przed podróżą w relacji z Warszawy do Pragi kosztuje około 190 złotych. Przejazd w przedziale dwuosobowym jest niewiele droższy i kosztuje około 210 złotych. Warto podkreślić, iż są to ceny zawierające zarówno bilet na przejazd, jak i miejscówkę w wagonie sypialnym. Przejazd pociągiem dziennym kosztuje z kolei co najmniej 94 złote. Czy warto dołożyć 100 złotych do podróży wagonem sypialnym? Jakiego standardu obsługi możemy oczekiwać za takie pieniądze?

Standard podróży

Jeśli ktoś dotychczas podróżował tylko wagonami sypialnymi PKP Intercity w relacjach krajowych, z pewnością przeżyje bardzo pozytywne zaskoczenie. Standard wagonu jest diametralnie różny od standardu kursujących po kraju wagonach z lat 70. i 80. produkcji NRD. Przede wszystkim w wagonie nie znajdziemy kopcącego pieca z węglem. W zamian za to znajdziemy klimatyzację. Wagony wyposażone są w nowoczesne wózki z hamulcami tarczowymi zapewniające cichą jazdę, nawet podczas hamowania pociągu. W wagonie zadbano o bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Drzwi do przedziałów, a także do toalet otwierane są za pomocą specjalnej karty, niemalże jak w hotelu. Dzięki temu

O odpowiedniej porze konduktor budzi pasażerów indywidualnym budzikiem wbudowanym w ścianę na wysokości łóżek. Zupełnie inny jest sam wygląd wnętrza wagonu, znacznie bardziej nowoczesny niż w kursujących po Polsce wagonach. Do dyspozycji pasażerów pozostaje ogólnodostępny prysznic w toalecie na końcu wagonu. Ponadto, za odpowiednio wyższą opłatą możliwa jest podróż w przedziale deluxe z prywatną łazienką.

Duże wrażenie robi poczęstunek serwowany przez czeski odpowiednik WARSu, firmę JLV. Każdy pasażer w standardowym przedziale otrzymuje powitalny zestaw higieniczny, w skład którego wchodzą: woda, ręcznik, jednorazowe kapcie, szczoteczka do zębów, mydełko i pasta do zębów. Pasażerowie w przedziałach deluxe dodatkowo otrzymują żel pod prysznic, większy ręcznik oraz zatyczki do uszu. Całkiem rozbudowany jest także poranny zestaw śniadaniowy serwowany w cenie biletu. Znajdują się z nim: bułki, masło, dżem, serek, sok, batonik waflowy i sztućce. Do zestawu steward dołącza kawę lub herbatę, zgodnie z życzeniem pasażera.

Steward opiekujący się wagonem sypialnym posługuje się językiem czeskim, angielskim i niemieckim. Udziela informacji o podróży oraz pomaga w obsłudze dostępnego w wagonie sprzętu. Ponadto prowadzi sprzedaż dość pokaźnej liczby przekąsek i napojów, w tym napojów alkoholowych.

Mając na uwadze standard usług oferowanych w czeskim wagonie sypialnym oraz oszczędność czasu dzięki podróży nocnej, warto rozważyć taką formę podróży do stolicy naszych południowych sąsiadów. W stosunkowo atrakcyjnej, porównywalnej z podróżą wagonem sypialnym po Polsce cenie, można bowiem odbyć naprawdę komfortową podróż i z samego rano wypoczętym rozpocząć zwiedzanie lub załatwianie służbowych spraw w stolicy Czech.

Total
1
Shares
Zobacz również: