Najstarszy polski niskopodłogowy tramwaj ma 26 lat

Minęło już 26 lat odkąd na warszawskie tory wyjechał pierwszy fabrycznie nowy, polski, częściowo niskopodłogowy tramwaj. Wagon typu 112N do dziś służy mieszkańcom stolicy.

Tramwaje Warszawskie przypomniały, że 26 lat temu, 27 grudnia 1995 roku tramwaj 112N rozpoczął swoją karierę w stołecznym przedsiębiorstwie. Ten pierwszy w Polsce częściowo niskopodłogowy pojazd wyprodukował chorzowski Konstal, producent m.in. kultowych tramwajów rodziny 105N. Powstał tylko jeden egzemplarz tego typu wagonu. Tramwaj jest dwuczłonowy, z częścią niskopodłogową zlokalizowaną w drugim członie, w okolicy trzecich drzwi. Udział niskiej podłogi w ogólnej powierzchni tramwaju wynosi 24%.

Na przestrzeni lat tramwaj kilkukrotnie przechodził remonty, podczas których jego pierwotny wygląd i wyposażenie uległy zmianom. Wymieniono między innymi siedzenia, silniki, drzwi, czy pulpit motorniczego. Początkowo wagon 112N stacjonował w zajezdni R-2 Praga. W 2018 roku przeniesiono go do zajezdni Wola. Można go spotkać przede wszystkim na liniach o mniejszym obłożeniu obsługiwanych przez zakład R-1, np. 6, 13, czy 28.

Po Polsce kursują jeszcze dwa inne tramwaje, które są rozwinięciem prototypowego 112N. Od 1997 roku po Gdańsku kursują dwa tramwaje typu 114Na. Są one o jeden człon dłuższe od warszawskiego składu, z częścią niskopodłogową zlokalizowaną w środkowym członie, o łącznym udziale około 13% powierzchni. Oba wagony stacjonują w zajezdni Wrzeszcz. Jeden z wagonów w 2013 roku przeszedł modernizację w zakładzie Modertrans, podczas której został znacząco zmodyfikowano, m.in. zmieniono ściany czołowe oraz okna z uszczelkowych na wklejane. Drugi wagon, choć został zmodernizowany w Modertransie 2017 roku, zachował swój oryginalny wygląd. W przyszłości, po zakończeniu eksploatacji, ma zasilić flotę pojazdów zabytkowych Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Total
41
Shares
Zobacz również: