Remont poznańskiej Pestki w 2022 roku

Autorstwa Radomil talk – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Prawdopodobnie w połowie 2022 roku rozpocznie się remont trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Miasto uzyskało na ten cel dotację z budżetu państwa.

Poznański Szybki Tramwaj jest pierwszą w Polsce trasą posiadającą cechy szybkiego tramwaju. Od jej otwarcia 31 grudnia 1997 roku nie przechodziła żadnych prac remontowych. Z uwagi na bardzo duże obciążenie eksploatacyjne, po 25 latach przyszedł czas na gruntowy remont. Kilka lat temu stan torów na pestce pogorszył się na tyle, że na części trasy wprowadzono ograniczenia prędkości.

Sprawne funkcjonowanie trasy PST jest bardzo ważne dla mieszkańców Poznania. Dzięki swojemu bezkolizyjnemu przebiegowi, niewielkiej liczbie przystanków oraz wysokiej częstotliwości kursowania, linia ta pełni dla miasta funkcję podobną do metra i jest dobrą alternatywną dla transportu indywidualnego. Gruntowny remont, dzięki któremu przywrócone zostaną pierwotne parametry linii, jest sprawą priorytetową.

Jak poinformował wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl, prace remontowe na pestce ruszą tuż po oddaniu do użytku całej trasy tramwajowej na Naramowice.

– Ta inwestycja po przetargu mogłaby się rozpocząć w okolicach czerwca 2022 roku. I potrwać mniej więcej pół roku, a więc do miesięcy późnojesiennych – mówił Mariusz Wiśniewski w wywiadzie z portalem transport-publiczny.pl.

Poznańscy urzędnicy chcieliby rozpocząć remont w wakacje, aby wykorzystać letni okres, kiedy nie funkcjonują szkoły i uczelnie, a zatem zmniejsza się zapotrzebowanie na przewozy.

Będą duże utrudnienia

Obecnie w szczycie tramwaje w kierunku Osiedla Sobieskiego kursują nawet co 2 minuty. Zastąpienie tak intensywnego ruchu transportem autobusowym będzie dla miasta nie lada wyzwaniem. Poznański magistrat przygotował już plan transportu zastępczego na czas remontu pestki. Będzie się on opierał nie tylko na liniach autobusowych wzdłuż trasy PST, ale także na nowej trasie tramwajowej na Naramowice. Jak wskazał wiceprezydent Wiśniewski, część osiedli piątkowskich oraz Winograd może być obsługiwana z jej pomocą.

Planowany remont swoim zakresem obejmie wymianę nawierzchni torowej. Zastosowane zostanie klasyczna konstrukcja toru na podkładach strunobetonowych. Remont przejdzie wiadukt nad ulicą Poznańską i estakada nad doliną Bogdanki. Wymienione zostaną krawędzie peronowe na przystankach.

Remont będzie podzielony na trzy części:

  • od ul. Roosevelta do przystanku Słowiańska,
  • od Słowiańskiej do przystanku Szymanowskiego,
  • od Szymanowskiego do końca trasy, czyli pętli na osiedlu Sobieskiego.

Środkowy odcinek uzyskał rządowe dofinansowanie z programu Nowy Ład w wysokości 25,5 mln złotych. Pozostała potrzebna kwota będzie wygospodarowana z budżetu miasta.

Total
0
Shares
Zobacz również: