Naddźwiękowe samoloty pozwolą skrócić podróż z Europy do USA o połowę

Fot. Materiały prasowe

Linie lotnicze United zamówiły 15 samolotów naddźwiękowych “Overture”. Następca legendarnego Concorde’a ma umożliwić podróż do USA i powrót do Europy tego samego dnia. Lot za ocean skróciłby się o połowę.

Firma Boom planuje wprowadzenie na rynek nowoczesnego naddźwiękowego samolotu w 2025 roku. Pierwsze loty miałyby odbyć się rok później, zaś pasażerowie na lotach rejsowych mogliby zobaczyć te maszyny do 2029 roku. Pierwsza linia lotnicza już potwierdziła zainteresowanie projektem, który wygląda obiecująco.

– Jesteśmy pierwszą amerykańską linią lotniczą, która podpisała umowę na samoloty Boom Supersonic Overture – poinformowały amerykańskie linie lotnicze United w mediach społecznościowych.

Samoloty naddźwiękowe dołączą do floty przewoźnika o ile spełnią wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Zawarta umowa pomiędzy firmą Boom a United Airlines zakłada również zakup kolejnych maszyn, jeśli pierwsza transakcja okaże się pomyślna.

Overture to projekt ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego, który będzie zdolny pomieścić około 44 pasażerów. Ma pokonywać trasę z Europy do USA nawet o połowę szybciej niż obecnie.

Kadłub samolotu został zaprojektowany pod kątem wydajności aerodynamicznej przy dużych prędkościach. Do napędzania maszyny mają służyć trzy silniki General Electric J85-15.

Napęd małego samolotu odrzutowego ma zostać zoptymalizowany do pracy w 100 proc. na zrównoważonym paliwie lotniczym, dzięki czemu pasażerowie będą korzystając z lotu o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Total
1
Shares
Zobacz również: