IATA czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych przyznało kod lotnisku Gaja w Indiach. Nadana nazwa GAY nie podoba się jednak lokalnym politykom oraz okolicznym mieszkańcom.
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych odpowiada m.in. za nadawanie światowym lotniskom unikatowych kodów, które ułatwiają organizację transportu lotniczego. Przyznany kod zazwyczaj pochodzi od nazwy lotniska lub miasta, w którym zlokalizowane jest lotnisko. Port Lotniczy Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku ma swój symbol JFK, paryski Port Lotniczy im. Charlesa de Gaulle’a znany jest jako CDG, zaś Lotnisko Chopina w Warszawie ma kod IATA, który brzmi WAW.
Swój kod otrzymało też mały Port Lotniczy położony w Gaja, w stanie Bihar, w Indiach. Miasto Gaja graniczy od południa ze sławnym buddyjskim ośrodkiem kultowym Bodh Gaja. IATA uznała, że lotnisko to będzie miało symbol wywoławczy GAY.
Przyznany kod wywoławczy nie spodobał się lokalnym politykom. Raport Parlamentu Indii opisał symbol lotniska IATA jako „nieodpowiedni, obraźliwy i zawstydzający” dla Gayi ze względu na religijne znaczenie miasta. W swoim raporcie Komisja ds. Przedsiębiorstw Publicznych zaleciła zmianę kodu lotniska z GAY na YAG. Parlament zobowiązał też rząd kraju do „dołożenie wszelkich starań” w celu zmiany kodu małego lotniska.
W lutym tego roku IATA odrzuciła zmianę kodu. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych stwierdziło, że kody lotnisk są trwałe, chyba że zostanie podane mocne uzasadnienie dotyczące bezpieczeństwa lotniczego. Zdaniem międzynarodowej organizacji, w tym przypadku nie ma powodu do zmiany kodu wywoławczego.
Działające w Indiach grupy LGBT skrytykowały wniosek komisji parlamentarnej jako odzwierciedlający homofobię.
Z Portu Lotniczego Gaja w 2019 roku skorzystało 230 tysięcy pasażerów. Swoje usługi oferują dwie linie lotnicze: IndiGo oraz Air India.