PKP PLK rozpoczyna prace na linii Lębork – Słupsk

Fot. Przemysław Zieliński/PKP PLK

Szybsze i wygodniejsze podróże mają być efektem modernizacji linii kolejowej z Lęborka do Słupska. Pasażerowie zyskają dostępniejsze stacje i dodatkowe przystanki. Drugi tor ma pozwolić na stworzenie lepszej oferty podróży.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Lębork – Słupsk. Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń czas podróży między Lęborkiem a Słupskiem ma skrócić się o około 10 minut. PKP PLK chce przebudować istniejący tor oraz dobudować drugi na długości ok. 50 km. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii.

– Ogłoszony dzisiaj przetarg na prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku  Lębork – Słupsk, na ważnej kolejowej trasie Trójmiasto  – Szczecin, to kolejny krok w kierunku budowania nowoczesnej, dostępnej i bezpiecznej kolei. Konsekwentnie modernizujemy polską kolej, pamiętając w obecnej sytuacji geopolitycznej, że ma ona również istotne znaczenie militarne – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak podkreśla prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, to już kolejny przetarg na terenie województwa pomorskiego.

– W styczniu ogłosiliśmy postępowanie na modernizację stacji Słupsk. Inwestycje realizowane przez Polskie Linie Kolejowe poprawią warunki na stacjach i przystankach oraz linii Trójmiasto – Szczecin, ważnej w skali miejscowości, regionu i połączeń dalekobieżnych. W 2022 r. Polskie Linie Kolejowe ogłosiły już przetargi o wartości 12 mld zł – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach inwestycji przebudowane lub wybudowane mają zostać nowe perony na stacjach i przystankach: Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo, Głuszyno Pomorskie, Strzyżyno Słupskie, Damnica, Jezierzyce Słupskie. Dodatkowy dostęp do pociągów umożliwią nowe przystanki w Runowie i Łebieniu oraz odbudowa przystanku w Siemianicach. Na modernizowanej linii przewidziano nowe urządzenia i systemy sterowania ruchem. 

Total
0
Shares
Zobacz również: