Polska kolej na pomoc Ukraińcom. Darmowe przejazdy, dodatkowe pociągi

fot. Ministerstwo Infrastruktrury

Rozpoczęta kilka dni agresja Rosji na Ukrainę spowodowała napływ dziesiątek tysięcy obywateli naszych wschodnich sąsiadów, szukających w Polsce schronienia przed wojną. W pomoc osobom dotkniętych tą tragedią włączają się kolejni polscy przewoźnicy kolejowi.

W sobotę, 26 lutego, dwa dni po wybuchu wojny, polscy przewoźnicy zaczęli stopniowo decydować się na darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy. Na taki krok zdecydowała się najpierw spółka PKP Intercity. Decyzja dotyczy pociągów kategorii IC i TLK. Do dalekobieżnego przewoźnika szybko dołączyły: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Dolnośląskie, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, a także Polregio. Bezpłatne bilety na przejazdy pociągami oferuje także internetowa platforma sprzedaży biletów Koleo.

Dodatkowe pociągi ewakuacyjne

Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie zwiększył się ruch pasażerów na przygranicznych stacjach. Do stacji Przemyśl po szerokim torze zaczęło przyjeżdżać więcej pociągów z uchodźcami z terenu Ukrainy. W nocy, 26 lutego, dojechały tutaj dwa pociągi humanitarne Kolei Czeskich, które zabrały chętnych uchodźców do Pragi. W trzynastowagonowych składach pasażerom zapewniono koce, wodę i żywność.

Gotowość do uruchomienia dodatkowych pociągów z Dorohuska do Lublina oraz z Medyki do Przemyśla zapowiedziało Polregio. Uruchomienie dodatkowych pociągów ułatwiłoby ewakuację obywateli Ukrainy. Przykładowo obecnie większość pociągów w głąb Polski startuje z Przemyśla.  Spod samej granicy, z Medyki, kursują dziennie tylko trzy pociągi Polregio. Spółka poinformowała również, że jest w stanie zaangażować posiadane wagony bezprzedziałowe typu 120A, które pomogłyby np. w transporcie osób chorych, które muszą przebywać w pozycji leżącej.

Co więcej, przedstawiciele polskiego rządu poinformowali o stworzeniu specjalnego pociągu sanitarnego, zdolnego do wzięcia na pokład około 160 rannych. Skład dotarł w sobotę, 26 lutego, do Przemyśla. Jak informował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, pociąg ma dojeżdżać po torze normalnym do Mościsk na Ukrainie, skąd będzie zawoził rannych Ukraińców do szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pociąg zestawiono z pięciu wagonów przeznaczonych na transport sanitarny oraz dla ewentualnych rannych. Cztery wagony wypełniono pomocą humanitarną, którą przekazano już do obwodu lwowskiego. W pociągu znajdują się wagony typu 609A z dużym przedziałem bagażowo-rowerowym. Ponadto zaadaptowano bezprzedziałowe wagony 111Arow, z których wymontowano fotele.

Total
0
Shares
Zobacz również: