Pociąg Słoneczny wróci na trasę. W planach bis do Gdyni

Po dwóch latach przerwy kolejowe szlaki powinien wrócić pociąg „Słoneczny”, łączący Warszawę z Ustką. Wakacyjne połączenie Kolei Mazowieckich przed wybuchem pandemii cieszyło się wielką popularnością.

Powrót po dłuższej przerwie

Piętrowy skład push&pull zestawiony z lokomotywy EU47 i wagonów Twindexx przez lata był nieodłącznym widokiem na trójmiejskich torach w sezonie wakacyjnym. Pasażerowie lubili podróże piętrowym, klimatyzowanym pociągiem Kolei Mazowieckich ze względu na nie najgorszy komfort podróży, dość krótki czas przejazdu, a przede wszystkim niską cenę. W 2019 roku przejazd z Gdańska do Warszawy kosztował 45 złotych, nawet tuż przed odjazdem. Dla porównania cena biletu na najczęściej kursujące na tej trasie pociągi Express Intercity Premium obsługiwane przez pendolino wahała się od 49 do nawet 150 złotych, w zależności od terminu wyjazdu.

Weekendowe bisy

W wakacje 2020 pociąg „Słoneczny” nie kursował. Przewoźnik nie zdecydował się na jego uruchomienie z powodu pandemii COVID-19. Rok temu pociąg także nie pojechał, mimo że Polacy tłumnie ruszyli nad polskie morze. W tym roku pociąg jednak prawdopodobnie wróci na tory. W aplikacji Portal Pasażera można zobaczyć wstępne rozkłady jazdy pociągu.

Z Warszawy Centralnej Słoneczny, według aktualnie dostępnych informacji, wyruszy o 5:50, by dotrzeć do Gdańska o 9:02. Podróż będzie 40 minut dłuższa względem pociągu Pendolino. W Ustce ma meldować się o 11:22. Wyjazd z Ustki zaplanowano wstępnie o 12:14, a z Gdańska o 14:50. Przyjazd do Warszawy Centralnej zaplanowano na 18:20. Kursy zaplanowano codziennie, w okresie letnich wakacji szkolnych.

Co więcej, w wakacyjne weekendy zaplanowano także bisowego pociągu z Warszawy do Gdyni. Wyjazd z Warszawy miałby następować o 10:10, a przyjazd do Gdańska o 13:16. Wyjazd w drogę powrotnej przewidziano wstępnie o 18:59, a przyjazd do Warszawy po równych trzech godzinach.

Wakacyjny rozkład jazdy nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony. Ostateczne godziny kursowania pociągów poznamy w drugiej połowie maja, po zarządzeniu rozkładu jazdy pociągów w trzecim cyklu zamknięciowym. Cykl ten potrwa od 12 czerwca do 3 września.

Total
1
Shares
Zobacz również: