Pociągiem w Bieszczady 2022

SN84 na stacji w Komańczy/Fot. zbiorowy.info

Bieszczady są coraz chętniej odwiedzanym przez turystów regionem Polski. Wobec wysokich cen paliw Polacy coraz chętniej skłaniają się ku podróży koleją. Sprawdzamy, jak dojechać oraz jak poruszać się po Bieszczadach pociągiem.

Dojazd pociągiem w Bieszczady

Bezpośrednie pociągi dalekobieżne w Bieszczady oferuje państwowy przewoźnik PKP Intercity. Uruchamia on codziennie dwa połączenia. Pociągami TLK Bieszczady  i TLK Wetlina dojedziemy bezpośrednio z Krakowa i Tarnowa do Zagórza od poniedziałku do piątku. Pierwszy z nich wyjeżdża z Krakowa o 8:46 i dojeżdża do stacji docelowej o 13:10. Drugi pociąg wyrusza z Krakowa o 18:48 i dojeżdża do Zagórza o 23:14. W drogę powrotną TLK Wetlina wyrusza już o 4:48, by dojechać do Krakowa o 9:11. TLK Bieszczady wyrusza natomiast o 14:10 z Zagórza i dojeżdża o 20:12 do Krakowa.

Inaczej wyglądają weekendowe połączenia. W soboty TLK Bieszczady kursuje w wydłużonej relacji do Łupkowa przez Uherce Komańczę. Godziny odjazdu z Krakowa i Tarnowa pozostają bez zmian. Do Łupkowa pociąg dojeżdża o 15:10. W niedziele zamiast TLK Bieszczady na trasę wyjeżdża TLK Połoniny relacji Kraków Główny – Łupków przez Tarnów, Zagórz i Komańczę, z pominięciem miejscowości Uherce. Z Krakowa pociąg rusza o 7:21. Do Zagórza dojeżdża o 11:56, a do Łupkowa o 13:06. Pociąg TLK Wetlina kursuje natomiast w wydłużonej relacji Kłodzko Miasto – Zagórz. Dzięki temu dojedziemy w Bieszczady bezpośrednio z Kłodzka, Nysy, Opola, Gliwic, Zabrza, Katowic oraz oczywiście Krakowa i Tarnowa. Z Kłodzka Miasta pociąg wyrusza o 14:10, zatem przejechanie całej trasy trwa nieco ponad 9 godzin.

W drogę powrotną TLK Wetlina wyrusza o 4:48, i dojeżdża o 9:11 do Krakowa oraz po 13:30 do Kłodzka Miasta. Sytuacja komplikuje się w przypadku pociągów TLK Bieszczady i Połoniny, które z powrotem kursują w inne dni. W soboty o 15:59 z Łupkowa do Krakowa wyrusza TLK Połoniny, który na stacji docelowej melduje się o 22:05. W niedziele kursuje natomiast TLK Bieszczady, odjeżdżający z Łupkowa o 13:40. Do Krakowa dojeżdża on o 20:12. Pociąg TLK Bieszczady kursuje przez Uherce, natomiast TLK Połoniny pomija tę miejscowość.

Bez gniazdek i klimatyzacji

Przy obsłudze połączeń w Bieszczady PKP Intercity korzysta z usług podwykonawcy. Prywatny przewoźnik SKPL zapewnia swój tabor do obsługi pociągów TLK Wetlina, Bieszczady i Połoniny. Nie są to klasyczne składy złożone z lokomotywy i wagonów, lecz spalinowe zespoły trakcyjne serii SN84. W pojazdach nie ma gniazdek i klimatyzacji. W zamian są duże, opuszczane okna. Pojazd jest dość przestrzenny, odstępy między fotelami są stosunkowo duże. W klasie 2 układ wnętrza jest bezprzedziałowy, a w 1 klasie przedziałowy. Podczas zakupu biletu na pociąg, możliwy jest wybór konkretnego miejsca z graficznego schematu, podobnie jak w pociągach pendolino. W pociągi można przewozić rowery.

Z Rzeszowa w Bieszczady i na Słowację

Weekendowe połączenia z Rzeszowa przez Zagórz, Komańczę i Łupków do słowackich Medzilaborec uruchamia Polregio. Klimatyzowany „szynobus” wyrusza z Rzeszowa chwilę przed 6 rano i dojeżdża do Zagórza o 8:50. Do Komańczy pociąg dociera o 9:37, do Łupkowa o 9:51, a do Medzilaborec o 10:24. Po południu uruchamiany jest drugi pociąg relacji Sanok – Medzilaborce. Z Sanoka wyrusza chwilę przed godziną 16, a do na słowackiej stacji docelowej melduje się o 17:36. Z Medzilaborec pociąg do Sanoka przez Komańczę i Zagórz odjeżdża o 10:31, a pociąg do Rzeszowa przez te same stacje o 17:48.  Niestety w tym roku na odcinku Jasło – Rzeszów lub Strzyżów – Rzeszów funkcjonuje zastępcza komunikacja autobusowa.

Polregio uruchamia także dwie pary weekendowych kursów z Ustrzyk Dolnych do Sanoka i z powrotem. Kursy są jednak wykonywane w mało atrakcyjnych godzinach. Odjazdy z Ustrzyk zaplanowano na 7:32 i 20:43, a z Sanoka do Utrzyk o 6:18 i 19:31. Pociągi omijają stację Zagórz, z czas przejazdu w jedną stronę trwa nieco ponad godzinę.

Po Bieszczadach z SKPL

W odpowiedzi na niezadowalającą ofertę Polregio, SKPL, we współpracy z powiatem sanockim, uruchomiło dodatkowe połączenia z Zagórza do Ustrzyk Dolnych i Łupkowa. Firma uruchamia 3 pary pociągów w relacji Ustrzyki Dolne – Sanok w weekendy i święta. Dodatkowo kursuje także jedna para pociągów w relacji Ustrzyki Dolne – Uherce, z różnymi godzinami kursowania w soboty i niedziele. Kursy SKPL są skomunikowane w Zagórzu z pociągami dalekobieżnymi.

Dodatkowo, od poniedziałku do piątku, SKPL uruchamia pociągi na trasie Sanok – Komańcza przez Zagórz. Każdego dnia roboczego wykonywane są dwie paru kursów: rano i wczesnym popołudniem. Dodatkowo przewoźnik uruchamia 2 pary pociągów w skróconej relacji Sanok – Zagórz, które także kursują rano i po południu.

W związku z uruchomieniem pociągów do Ustrzyk Dolnych swoją działalność musiały przenieść Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Do tej pory można było się nimi przejechać między Ustrzykami a Uhercami. Teraz w weekendy drezyny kursują z Ustrzyk Dolnych do Krościenka. Od poniedziałku do piątku drezyną można pojechać na trasie Uherce Mineralne – Jankowice lub Olszanica.

Total
13
Shares
1 komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: