Z Trójmiasta do Wiednia: pociągiem czy samolotem? Porównanie ofert

W grudniu 2014 roku mieszkańcy Trójmiasta uzyskali po raz pierwszy od wielu lat możliwość dotarcia koleją bezpośrednio do Wiednia. Był to wówczas jedyny bezpośredni środek transportu zbiorowego łączący nadmorską aglomerację ze stolicą Austrii. W ubiegłym roku pojawiły się jednak bezpośrednie loty linii lotniczych Wizzair, pozwalające pokonać ten dystans w ekspresowym tempie. Sprawdziliśmy osobiście jakie wady i zalety mają oba środki transportu na tej trasie.

Pociąg EIC Sobieski – podróż długa, ale oferta stabilna

W relacji Gdynia Główna – Wien Hauptbahnhof kursuje codziennie pociąg IC Sobieski. Pociąg wyjeżdża z Gdyni Głównej po godzinie 10, by dotrzeć na najnowszy, bo otwarty w 2015 roku dworzec główny w Wiedniu 11 minut przed godziną 22. Podróż trwa zatem 11 i pół godziny. Godzina przyjazdu do Wiednia jest stała, jednak godzina wyjazdu z Gdyni jest zmienna wraz ze zmianami kolejnych edycji rozkładów jazdy. W drogę powrotną pociąg wyrusza o 6:10, by dotrzeć do Gdyni kilkanaście minut po godzinie 19. Czas przejazdu na pierwszy rzut oka może wydawać się długi, lecz należy wziąć pod uwagę, że jego trasa, prowadząca m.in. przez Warszawę, Katowice i Ostrawę wynosi ponad 1000 kilometrów. Dla porównania pociąg TLK Karpaty łączący Gdynię z Zakopanem pokonuje dystans 866 kilometrów w ponad 12 i pół godziny. Jednocześnie warto podkreślić, że w ciągu ostatnich trzech lat czas podróży z Gdynia do Wiednia wydłużył się o około godzinę.

Jaki standard oferuje PKP Intercity? Okazuje się, że przeciętny. Skład pociągu IC Sobieski zestawiany jest przez wagonownię Warszawa Grochów, która wystawia do jego obsługi wagony standardu Z1 i Z2. Podstawowe zestawienie składu pociągu zawiera jeden bezprzedziałowy wagon klasy pierwszej, wagon restauracyjny oraz trzy wagony klasy drugiej, w tym dwa wagony bezprzedziałowe i jeden przedziałowy. W okresach wzmożonych potrzeb przewozowych do składu dołączane są wagony austriackie. Wagon przedziałowy posiada przedziały sześciomiejscowe i jest wyposażone w klimatyzację oraz gniazdka 230V. Wagon restauracyjny to w większości przypadków najnowocześniejszy wagon restauracyjny typu 406A, które wprowadzono do ruchu w 2017 roku. Wagony klasy drugiej to przede wszystkim przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, przedziałowy wagon XBN oraz wagony bezprzedziałowe 154A i 159A.

Niestety częściej pojawiają się wagony 154A, które mają klimatyzację, ale nie posiadają gniazdek 230V, co jest dużym utrudnieniem dla pasażerów na tak długiej trasie. Wagony te są już dość przestarzałe wizualnie. W ostatnich latach standard taboru na trasie Gdynia-Wiedeń obniżył się przez zastąpienie zmodernizowanych wagonów przedziałowych, wymagającymi remontu wagonami bezprzedziałowymi.

Ceny biletów niestety są stosunkowo wysokie. Oprócz opłaty za przejazd zawiera się w nich także symboliczny poczęstunek. Najtańsze bilety jakie możemy otrzymać na trasie z Trójmiasta do Wiednia są dostępne najwcześniej na 60 dni przed datą wyjazdu i kosztują 29 euro w klasie 2. Są to bilety w oferty specjalnej Super Promo International, których pula jest ograniczona. Bilety te charakteryzują się niemożliwością wymiany i zwrotu. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów uruchamiana jest sprzedaż z kolejnych szczebli cenowych, wynoszących 34 i 39 euro. Dla klasy 1 ceny te wynoszą odpowiednia 39 euro dla pierwszego szczebla, 54 euro dla drugiego oraz 59 dla trzeciego szczebla. Po wyczerpaniu wszystkich puli biletów dostępne są znacznie droższe bilety w ramach normalnej taryfy międzynarodowej. Bilety można kupić przez Internet, ale tylko do momentu wyczerpania puli biletów promocyjnych. Bilety dostępne w taryfie podstawowej można kupić wyłącznie w kasach biletowych.

Samolot Ryanair– szybko i dość tanio

Uruchomienie połączeń lotniczych znacząco przybliżyło do siebie Gdańsk i Wiedeń. Główną przewagą samolotu względem pociągu jest czas podróży. Na pokładzie Airbusa A320 lub Boeinga 737 spędzimy zaledwie 1 godzinę i 30 minut. Biorąc pod uwagę podróż lotniczą należy brać także pod uwagę również dojazd do centrum miasta. W przypadku Gdańska i Gdyni dojazd zapewniają pociągi PKP SKM oraz Przewozów Regionalnych kursujących w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z centrum Gdańska podróż z z jedną przesiadką na stacji Gdańsk Wrzeszcz zajmuje około 30 minut.

Z lotniska Wien Schwechat do centrum miasta dotrzemy aż trzema rodzajami pociągów. Jednym z nich jest luksusowy piętrowy pociąg City Airport Train, który z lotniska do stacji Wien Mitte dociera w 16 minut. Pociąg kursuje od godziny 6:08 do 23:38 co pół godziny. Jego cena jest jednak bardzo wysoka. Bilet jednorazowy kosztuje aż 11 euro. Bilet w obie strony kosztuje zaś 19 euro. Tańsze są pociągi Railjet kursują do stacji Wien Hauptbahnhof co 30 minut w godzinach 4:41 – 23:03, a także pociągi szybkiej kolei miejskiej linii S7 kursujące do stacji Wien Mitte co 30 minut w godzinach 4:49 –1:19. Bilety na te pociągi kosztują dla osoby dorosłej 4,30 euro. Szczegóły dotyczące dojazdu z lotniska do centrum są szczegółowo opisane na stronie wien.info.

W przeciwieństwie do pociągu samoloty nie latają każdego dnia. Obecnie loty obywają się we wtorki i soboty. Wyloty z Gdańska odbywają się po godzinie 17 we wtorki i po 21 w soboty, zaś z Wiednia po godzinie 15 we wtorki i po godzinie 19 w soboty. Godziny lotów mogą co jakiś czas ulegać zmianom.

Co ciekawe, ceny biletów na samolot często są znacznie bardziej atrakcyjne niż ceny biletów kolejowych. Bilety można kupić za pomocą strony internetowej oraz aplikacji mobilnej Ryanair. Na loty w połowie września 2022 roku możemy zdobyć bilety za 59 złotych. Ceny zmieniają się oczywiście w sposób dynamiczny, zależny od zapełnienia samolotu. W sezonie wzmożonego ruchu za bilet możemy zatem zapłacić znacznie więcej.

Przy podróży samolotem musimy liczyć się także z ograniczeniami dotyczącymi przewozu bagażu. Bezpłatnie można zabrać ze sobą jedynie jeden niewielki bagaż podręczny, np. plecak. Większy bagaż podręczny, np. mała walizka “kabinówka” można przewieść za dodatkową opłatą. Naturalnie możliwy jest również odpłatny przewóz dużego bagażu rejestrowanego, ładowanego do luku bagażowego. Szczegółowe informacje dotyczące przewozu bagażu przedstawia na swojej stronie internetowej linii Ryanair. Dodatkową opłatą objęte są także inne usługi, takie jak możliwość swobodnego wyboru miejsca (zwyczajowo miejsca przydzielane są losowo), miejsce z większą przestrzenią na nogi czy serwis gastronomiczny na pokładzie samolotu.

Co opłaca się bardziej?

Z powyższej analizy ofert PKP Intercity oraz Ryanair wynika, że samolot miażdży pociąg czasem podróży, a często także ceną. Bardzo dużym minusem samolotu względem pociągu jest brak codziennych lotów. Dla osób chcących zaoszczędzić zarówno czas polecamy zatem zdecydowanie samolot. Osobom, które lubią planować podróże elastycznie, nie oglądając się na terminy lotów, polecamy jadący znacznie dłużej, ale kursujący codziennie pociąg.

Total
1
Shares
Zobacz również: