Piętrowe składy dla PKP IC. Wiemy, jak będą wyposażone

Fot. materiały prasowe przewoźnika

PKP Intercity rozpoczęło kolejny etap postępowania na dostawę piętrowych składów push&pull do obsługi szybkich połączeń ekonomicznych. W drugim etapie opublikowano szczegółową specyfikację dotyczącą konstrukcji i wyposażenia nowych pojazdów.

Państwowy przewoźnik PKP Intercity chce zamówić lokomotywy i wagony, z których będzie mógł zestawić 38 siedmiowagonowych, piętrowych zestawów typu push&pull. Każdy pociąg będzie złożony z lokomotywy i siedmiu wagonów piętrowych, w tym jednego sterowniczego. Zamówienie obejmuje zatem 38 wagonów sterowniczych „CAB”, 190 wagonów środkowych „UNI” oraz 38 wagonów środkowych „COMBO”. Lokomotyw będzie 45, czyli więcej niż przewidzianych zestawów piętrowych.

Każdy siedmiowagonowy pociąg będzie musiał zabrać co najmniej 650 pasażerów na stałych miejscach siedzących. Każdy pociąg będzie złożony z lokomotywy, pięciu wagonów „UNI”, jednego wagonu „COMBO” oraz wagonu sterowniczego „CAB”.

Jak będą wyposażone wagony?

Po publikacji Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia poznaliśmy szczegóły dotyczące wyposażenia lokomotyw i poszczególnych typów wagonów.

W wagonach sterowniczych „CAB” znajdą się miejsca siedzące klasy 1. Jeden z pokładów będzie wyznaczony jako strefa ciszy. W wagonie znajdzie się miejsce na automat serwujący ciepłe napoje. Dla 1 klasy przewidziano układ siedzeń 2+1. Część foteli będzie zwrócona ku sobie z dużym stolikiem pomiędzy. Wagony środkowe „UNI” będą wyposażone w miejsca klasy 2 i minimum dwa miejsca na rowery bezpośrednio przy strefie wejścia wraz z dedykowanymi miejscami siedzącymi. W 2 klasie przewidziano układ foteli 2+2. Część siedzeń będzie zwrócona ku sobie. Oba typy wagonów będą posiadały po 2 toalety.

Piętrowe wagony „COMBO” będą wyposażone podobnie do swoich jednopokładowych odpowiedników. Znajdą się w nich miejsca siedzące klasy 2, przedział konduktorski, strefa dla osób o ograniczonej mobilności, strefa dla dzieci oraz strefa gastronomiczna z automatami na napoje ciepłe i zimne oraz przekąski. W tym typie wagonów musi znaleźć się miejsce na większy bagaż, a także na narty.

Każdy wagon ma mieć 28 metrów długości. Od producenta wymaga się montażu wysuwanych stopni, pozwalającym pasażerom na komfortowe wejście z peronów o wysokości niższej niż standardowe 760 mm.  Wagony muszą wytrzymać eksploatację przez co najmniej 30 lat. Obowiązkowym wyposażeniem będzie klimatyzacja i gniazdka 230V. Ciekawostką jest wymaganie sterowania natężeniem oświetlenia, co mogłoby przydać się podczas obsługi połączeń w porze nocnej.

Jakie będą lokomotywy?

Od zamawianych lokomotyw PKP Intercity oczekuje układu osi Bo’Bo’ i zasilania dwoma napięciami: 3 kV DC oraz 25 kV AC 50 Hz. Lokomotywy, podobnie jak wagony, muszą uzyskać dopuszczenie do ruchu nie tylko w Polsce, ale również w Czechach. Lokomotywy i wagony muszą cechować się prędkością maksymalną 200 km/h. Każda powinna móc ciągnąć nie tylko dedykowane im wagony piętrowe, ale także inne, klasyczne wagony. Lokomotywy będą wyposażone w wyświetlacze czołowe LED, a także w system ERTMS/ETCS poziomu 1 i 2, system SHP oraz czeski system bezpieczeństwa VZ.

Inne wymagania

W ramach zamówienia przewoźnik wymaga między innymi świadczenia całodobowego serwisu w Warszawie, Gdyni, Łodzi i Krakowie.

Przy wyborze dostawcy pojazdów firma będzie się kierowała następującymi kryteriami:

  • cena – 73 punkty (w tym 60 punktów za dostawę oraz 13 punktów za stawkę świadczenia serwisy za 1 kilometr przebiegu),
  • okres gwarancji ogólnej elektrowozów i wagonów w zakresie ram wózków oraz konstrukcji – 5 punktów,
  • maksymalna liczba zdarzeń powodujących utratę zasadniczych cech eksploatacyjnych w przebiegu rocznym lokomotyw – 5 punktów,
  • deklarowany współczynnik gotowości Lokomotyw – 5 punktów,
  • współczynnik niezawodności Lokomotyw – 5 punktów,
  • wskaźnik ilości stałych miejsc siedzących na metr bieżący całkowitej długości składu – 5 punktów,
  • prędkość maksymalna – 2 punkty.

Do zdobycia jest maksymalnie 100 punktów.

PKP Intercity zakłada, że pierwsze 3 lokomotywy, 2 wagony sterownicze i 12 środkowych, będą dostarczone maksymalnie w ciągu 30 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Dostawy wszystkich zamówionych pojazdów mają zakończyć się do 31 maja 2026 roku. Mając na uwadze wielkość zamówienia oraz konieczność uzyskania niezbędnych dopuszczeń do ruchu na terenie Polski i Czech, zakładany termin wydaje się trudny do zrealizowania.

Total
0
Shares
Zobacz również: