Metro w Polsce. Nowa publikacja nie tylko o warszawskiej sieci

Na księgarniane półki trafiła nowa, obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika transportu szynowego. „Metro w Polsce” autorstwa Andrzeja Rogińskiego przybliża nie tylko historię i współczesność metra w Warszawie. Znajdziemy w niej wiele ciekawych informacji o pomysłach budowy metra w innych polskich miastach. Część pomysłów zaskoczy nawet największych znawców podziemnych kolejek.

„Metro w Polsce” autorstwa Andrzeja Rogińskiego to nowa książka poruszająca problematykę transportu szynowego w ofercie wydawnictwa Księży Młyn. Autor publikacji jest warszawskim dziennikarzem specjalizującym się w tematyce samorządowej, spółdzielczej i transportowej. Powstały już dwie książki dotyczące historii metra. Ponadto jest inicjatorem powołania Społecznego Komitetu Budowy Metra, a od 2005 roku pełni funkcję prezesa tegoż stowarzyszenia. Dzięki jego wiedzy i zaangażowaniu opracowanie jest bogate w nieznane ogółowi fakty i ilustracje.

Najnowsza publikacja Andrzeja Rogińskiego zabiera nas w podróż przez wszystkie pomysły budowy metra w Warszawie, począwszy od pierwszych idei zrodzonych jeszcze przed II Wojną Światową. W książce znajdziemy ambitne plany dotyczące budowy sieci metra z 1938 roku. Choć wojna zniweczyła te pomysły, do koncepcji metra wrócono już w 1945 roku. Autor przedstawia nam wizje i plany sieci metra oraz szybkiej kolei miejskiej z tamtych lat. Dowiadujemy się, skąd wzięła się koncepcja budowy w stolicy metra głębokiego oraz dlaczego w latach 50. prace wstrzymano, a następnie wrócono do koncepcji płytkiej kolei podziemnej.

W publikacji nie brakuje schematów zawierających rozważane w PRL-u koncepcje ukształtowania sieci SKM i kolei miejskiej z kolejnych dekad. Dowiadujemy się, kto ostatecznie podjął decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej linii oraz jak przebiegały poszczególne jej etapy. Opis niełatwej budowy pierwszego odcinka wzbogacono o liczne wycinki z ówczesnej prasy oraz fotografie z placu budowy. Poruszono wiele aspektów technicznych dotyczących technologii robót.

Metro dziś

Andrzej Rogiński w swojej publikacji przedstawił także współczesne dzieje metra warszawskiego. Autor zbadał, z jakich źródeł była i jest obecnie finansowana budowa kolei podziemnej. Wiele miejsca poświęcił architekturze i funkcjonalności stacji. Szczegółowo opisał także tabor. Z książki dowiemy się, kiedy powstała i jak wyglądała pierwsza makieta wagonu metra oraz na ile lat przewidziano eksploatację najstarszych składów rosyjskich.

Metro w Nowym Targu?

Ostatni rozdział „Metra w Polsce” traktuje o pomysłach budowy metra w innych polskich miastach. Przeczytamy o planach stworzenia systemu kolei podziemnej w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Autor prześledził ciąg wydarzeń i decyzji, który spowodował, że druga sieć metra w Polsce nie powstała do dziś. Na samym końcu na czytelników czeka nie lada ciekawostka dotycząca pomysłów budowy kolei podziemnej w Nowym Targu. O co chodzi z metrem w największym mieście Podhala i jak miałoby ono wyglądać? Dowiecie się tego czytając „Metro w Polsce”.

Total
1
Shares
Zobacz również: