Pociąg elektryczny pojechał linią PKM. Pierwszy był EN57

Fot. PKM S.A.

Stało się to, na co czekało wielu pasażerów oraz miłośników Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W nocy z 8 na 9 listopada 2022 roku trasą PKM przejechał pierwszy pociąg elektryczny, choć na razie w ramach testów, bez pasażerów. Jak na prawdziwą polską elektryfikację przystało, pierwszym elektrycznym pociągiem na trasie był EN57, choć tym razem zmodernizowany.

Zaszczyt pierwszego przejazdu zelektryfikowaną trasą PKM przypadł jednostce EN57Ald-2224 z pomorskiego oddziału Polregio. Jak poinformowała Pomorska Kolej Metropolitalna, skład odbył próbne przejazdy z prędkościami od 20 do 120 km/h. Odcinek z Wrzeszcza do Kiełpinka udało się pokonać w 6 minut i 20 sekund, bez zatrzymywania się na pośrednich przystankach. Dzisiaj pociąg spalinowy, zatrzymujący się na wszystkich przystankach po drodze (Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień) pokonuje odcinek Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Kiełpinek w 14 minut. Pociąg przyspieszony, zatrzymujący się tylko na Strzyży i Jasieniu, jedzie 11 minut.

– Wypożyczonym od POLREGIO pojazdem EN57ALd-2224 nasz wykonawca (TORPOL) przeprowadzał tej nocy na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Kiełpinek serię próbnych przejazdów z różnymi prędkościami, od 20 do 120 km/h. Przy maksymalnej z nich (120 km/h) testowany odcinek pomiędzy Wrzeszczem a Kiełpinkiem bez zatrzymywania pociąg elektryczny pokonał w czasie… 6 minut i 20 sekund – poinformowała w mediach społecznościowych Pomorska Kolej Metropolitalna.

Jak informuje zarządca linii, całość prac związana z elektryfikacją zakończy się w połowie 2023 roku. Dopiero wtedy można spodziewać się pierwszych pociągów z pasażerami.

Przypomnijmy, że pociągi elektryczne dojadą z Gdańska Wrzeszcza maksymalnie do Gdańska Rębiechowa. Odcinki do Gdyni, Kościerzyny i Kartuz należą do spółki PKP Polskich Linie Kolejowe, która jeszcze nie rozpoczęła prac. Według państwowego zarządcy elektryfikacja tych odcinków zakończy się w 2027 roku, a więc dopiero za 5 lat. Do tego czasu na linii PKM w dłuższych relacjach nadal będą kursowały powolne i mało pojemne spalinowe zespoły trakcyjne.

Poniżej prezentujemy film z pierwszego przejazdu, przygotowany przez Pomorską Kolej Metropolitalną.

Total
24
Shares
Zobacz również: