Kurs90 odejdzie do lamusa. PKP Intercity kupuje nowy system sprzedaży biletów

PKP Intercity zawarło umowę ze spółką PKP Informatyka na stworzenie i obsługę zupełnie nowego systemu sprzedaży biletów, który zastąpi archaiczny kurs90. Koszt nowego programu to 143 miliony złotych.

Umowę na nowy system sprzedaży zawarto tuż przed Bożym Narodzeniem, 22 grudnia 2022 roku. W sumie zawarto trzy kontrakty. Pierwszy dotyczy nowego systemu sprzedaży internetowej eIC 2.0. Drugi zakłada budowę centralnego systemu sprzedaży wszystkich biletów PKP Intercity. Trzeci kontrakt związany jest z utrzymaniem całego systemu. Łączna wartość kontraktów to 143 miliony złotych.

Zarząd PKP Intercity zapowiada, że nowy system będzie dla pasażerów prawdziwą rewolucją.

– Dziś robimy rewolucję i zastępujemy rozwiązania, które korzeniami tkwią w początkach lat 90-tych. To nie jest proteza, rozwiązanie chwilowe, wymieniamy cały centralny system sprzedaży. Nowe rozwiązania będą w kasach, biletomatach w Internecie. Ten moment jest kluczowy, żeby IC zajęło należne miejsce wśród usługodawców transportu publicznego – dodał Gontarz.

Nowy system ma rozpocząć funkcjonowanie jesienią 2023 roku, a więc za mniej niż rok. Zastąpi on archaiczny Kurs90 z końca lat 80., który przez dekady reanimowany był kolejnymi nakładkami, umożliwiający m.in. zakup niektórych biletów przez Internet. Dzięki nowemu systemowi zakup biletów ma być szybszy i prostszy. Przewoźnik obiecuje, że skończą się dzisiejsze problemu ze zdobyciem biletów na połączenia międzynarodowe. Dziś zakup biletów za polską granicę przez Internet jest nie lada wyzwaniem dla pasażera. W wielu przypadkach po taki bilet nadal trzeba udać się do stacjonarnej kasy biletowej.

Total
39
Shares
Zobacz również: