Pociągiem za granicę w 2023 roku. Dokąd dojedziemy z polskich miast?

Kolej jest coraz częstszym wyborem Polaków przy planowaniu podróży po naszym kraju. Coraz więcej osób dostrzega też powoli rosnącą ofertę pociągów poza granice Polski. Pociągiem możemy się dostać bezpośrednio do kilku europejskich krajów. Sprawdzamy, dokąd w 2023 roku możemy pojechać z Polski pociągiem za granicę.

Kierunek Litwa

W rozkładzie jazdy 2022/2023 zupełną nowością jest kolejowe połączenie Krakowa i Warszawy z Wilnem, uruchomione dzięki współpracy PKP Intercity z koleją litewską. Z uwagi na różny rozstaw szyn w obu krajach, połączenie jest realizowane ze skomunikowaną przesiadką na litewskiej stacji Mockava. Pociąg IC Hańcza wyrusza z Krakowa około 4 rano, a z Warszawy chwilę po 7 rano. Do Mockavy pociąg dociera o 13:41 i tu następuje przesiadka na pociąg LTG Link do Wilna. Przejście z jednego pociągu na drugi następuje w ramach jednego peronu. W Wilnie jesteśmy o 17:34 czasu miejscowego.

W drogę powrotną pociąg wyrusza o 12:10. Do Warszawy dojeżdża chwilę po 20, a do Krakowa o 23:39. Pociąg składa się ze zmodernizowanych, klimatyzowanych wagonów, z gniazdkami 230V.

Kierunek Ukraina

Po wybuchu wojny na Ukrainie i zamknięciu przestrzeni powietrznej nad krajem, kolej przejęła kluczową rolę w przewozach międzynarodowych. Z Polski uruchamianych jest kilka bezpośrednich pociągów. Z Warszawy codziennie kursuje nocny pociąg Kiev Express, zestawiony z ukraińskich wagonów sypialnych. Po drodze w pociągu wymieniane są wózki z normalnotorowych na szerokotorowe. Pociąg z Warszawy Wschodniej odjeżdża przed godziną 18, a do Kijowa dociera o 13:12. W drogę powrotną wyrusza o 17:27 i do Warszawy Wschodniej dojeżdża chwilę po godzinie 10.

Do Kijowa, a także Lwowa, Odessy i Zaporoża dojedziemy również z Przemyśla. Połączenia są realizowane kilka razy dziennie ukraińskimi pociągami IC+ obsługiwanymi przez stosunkowo nowoczesne zespoły trakcyjne firmy Hyundai. Część pociągów (m.in. do Odessy i Zaporoża) to klasyczne składy wagonowe, zestawione z wagonów sypialnych.

Kierunek Słowacja

Słowacja, choć jest sąsiadem Polski, nie ma zbyt wielu bezpośrednich połączeń kolejowych z naszym krajem. Bezpośrednie połączenia z Bratysławą są dostępne z Warszawy, Katowic i Krakowa. Dzienne połączenie z Katowic i Krakowa zapewnia pociąg IC Bathory, zestawiony z wagonów klimatyzowanych kolei węgierskich. Dodatkowo kursuje nocny pociąg IC Chopin, z wagonami z miejscami do siedzenia oraz wagonem sypialnym. W sezonie letnim do składu dołączana jest także kuszetka. Pociąg ten zabiera pasażerów nie tylko z Warszawy i Katowic, ale także z Krakowa.

Dodatkowo w sezonie zimowym i letnim kursują pociągi w relacji Muszyna – Poprad Tatry. Ponadto koleje słowackie uruchamiają codziennie kilka par pociągów ze Zwardonia w kierunku Čadcy i Żyliny.

Pociągiem do Czech

Polska posiada kilka połączeń kolejowych z Czechami. Bezpośrednio z Polski można dojechać pociągiem między innymi do Ostrawy, Ołomuńca, Pardubic i Pragi. Większość połączeń do tych miast realizowanych jest z Warszawy. Pociągi z Polski do Czech kursują na następujących trasach:

 • Warszawa – Praga (IC Silesia 2 razy dziennie, IC Bathory, nocny IC Chopin),
 • Warszawa – Ostrava (IC Silesia 3 razy dziennie, IC Bathory, IC Sobieski, IC Polonia, nocny IC Chopin),
 • Katowice – Praga (IC Silesia 2 razy dziennie, IC Bathory, IC Galicja nocny IC Chopin, LeoExpress, nocny RegioJet),
 • Katowice – Ostrava (IC Silesia 3 razy dziennie, IC Bathory, IC Galicja IC Sobieski, IC Polonia, IC Moravia, nocny IC Chopin, LeoExpress, nocny RegioJet),
 • Kraków – Praga (IC Cracovia, nocny IC Chopin,, IC Galicja LeoExpress, nocny RegioJet),
 • Kraków – Ostrava (IC Cracovia, IC Porta Moravica, IC Galicja, nocny IC Chopin, LeoExpress, nocny RegioJet),
 • Przemyśl – Praga (IC Cracovia, nocny RegioJet)
 • Przemyśl – Ostrava (IC Cracovia, IC Porta Moravica, nocny RegioJet),
 • Trójmiasto – Ostrava (IC Sobieski),
 • Lublin – Bohumín przez Rzeszów, Kraków, Katowice (TLK Roztocze).

W sezonie letnim kursują sezonowe pociągi z Łeby i Helu przez Trójmiasto, Iławę, Toruń do przygranicznego Bohumína. Jest to nocny pociąg TLK Wydmy, zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia i sypialnych.

Czechy lokalnie

W pociągach do Czech znajdziemy zarówno tabor polski (IC Sobieski, Polonia, Moravia), jak i czeski (Silesia, Chopin, Galicja, Roztocze, Bathiory, RegioJet, LeoExpress), a także austriacki (Porta Moravica).

Oprócz pociągów dalekobieżnych, do Czech kursuje także szereg lokalnych pociągów osobowych:

 • Wrocław Główny – Lichkov (6 razy dziennie, KD). Na stacji Lichkov można się przesiąść na pociągi w kierunku Ústí nad Orlicí.
 • Sędzisław – Kralovec – Trutnov (6 razy dziennie do Kralovca, 1 raz dziennie do Trutnova. W sezonie letnim Trutnov 3 razy dziennie). Połączenie Kolei Dolnośląskich obsługiwane wagonem motorowym 810 przewoźnika GWTrain Regio.
 • Szklarska Poręba – Liberec (KD, od 4 do 11 razy dziennie, w zależności od dnia tygodnia i sezonu turystycznego), obsługiwane taborem ČD.
 • Wrocław Główny – Adršpach (2 razy dziennie w weekendy od kwietnia do września, KD).

Do Austrii

Do znanego na całym świecie Wiednia dojedziemy pociągiem z Trójmiasta, Warszawy, Katowic, Krakowa, Przemyśla i Wrocławia. Z poszczególnych stacji mamy do dyspozycji następujące połączenia:

 • z Trójmiasta: IC Sobieski,
 • z Warszawy: IC Sobieski, IC Polonia, nocny IC Chopin z wagonem sypialnym,
 • z Krakowa: IC Porta Moravica, nocny IC Chopin z wagonem sypialnym,
 • z Przemyśla: IC Porta Moravica,
 • z Wrocławia: nocny IC Nightjet.

Pociąg IC Porta Moravica kursuje przez Wiedeń aż do Graz Hbf. Pociągi Sobieski, Polonia i Chopin składają się z polskich wagonów. W składach IC Porta Moravica i Nightjet znajdziemy wagony austriackie.

Kierunek Węgry

Siatka polskich połączeń międzynarodowych zawiera także połączenia ze stolicą Węgier. Do Budapesztu dojeżdża codzienny pociąg IC Bathory z Terespola przez Warszawę i Katowice, zestawiony z wagonów węgierskich. Dodatkowo kolej oferuje nocny pociąg IC Chopin z Warszawy, Krakowa i Katowic, zestawiony z polskich wagonów z miejscami siedzącymi i sypialnych. W sezonie letnim w składzie kursuje dodatkowo kuszetka.

Pociągiem do Niemiec

Polskie miasta mają nie najgorsze połączenia kolejowe ze stolicą Niemiec. Do Berlina dostaniemy się m.in. z:

 • Trójmiasta: IC Gedania,
 • Warszawy: IC Berlin – Warszawa Express 5 razy dziennie,
 • Poznania: IC Gedania i IC Berlina – Warszawa Express 5 razy dziennie,
 • Przemyśla, Krakowa, Katowic: IC Wawel,
 • Wrocławia, Legnicy: IC Wawel, nocny IC NigthJet, KD Kulturzug (2 razy dziennie w piątki i niedziele).

Dodatkowo funkcjonuje szereg połączeń przygranicznych:

 • Wrocław – Drezno z przesiadką w Zgorzelcu (5 razy dziennie, połączenie Kolei Dolnośląskich),
 • Wrocław – Forst (Lausitz) (2 razy dziennie w weekendy, KD),
 • Jelenia Góra – Goerlitz (7 razy dziennie, Koleje Dolnośląskie), możliwość przesiadki na pociągi m.in. do Bautzen i Drezna,
 • Zielona Góra – Goerlitz (4 razy dziennie + 1 kurs skrócony do Żagania, Polregio)
 • Zielona Góra – Guben (6 razy dziennie, Polregio),
 • Szczecin – Angermuende (9 razy dziennie, Polregio, obsługa taborem DB).

Gdzie kupić bilety na pociągi międzynarodowe?

W Polsce cały czas występuje problem z dostępnością biletów na pociągi międzynarodowe. Przez stronę internetową PKP Intercity często można kupić tylko bilety promocyjne i to nie na wszystkie pociągi. W wielu przypadkach musimy pójść do tradycyjnej kasy biletowej. Warto próbować kupować bilety przez strony zagranicznych przewoźników, np. ČD, Oebb, DB, w zależności od tego, do którego kraju się wybieramy. Zdarza się, że bilety zakupione u zagranicznego przewoźnika są tańsze niż kupione przez stronę lub w kasie PKP Intercity.

Bilety na pociągi prywatnych przewoźników RegioJet i LeoExpress można bez problemu kupić w Internecie.

Bilety na pociągi przygraniczne są dostępne w kasach biletowych i u obsługi pociągów. W niektórych relacjach można kupić bilety także przez aplikacje mobilne, np. Koleo. Sprzedaż w ten sposób prowadzą np. Koleje Dolnośląskie na trasie Szklarska Poręba – Liberec. Warto pamiętać, że przewoźnicy regionalni często posiadają korzystniejsze, specjalne oferty biletowe, które nie zawsze są dostępne przez Internet i aplikacje.

Total
0
Shares
Zobacz również: