Polski narodowy przewoźnik PKP Intercity w ostatnim czasie wydał nową aplikację, którą stopniowo rozbudowuje o kolejne funkcje. Wielu przydatnych opcji wciąż jednak brakuje. Sprawdzamy, jak funkcjonuje aplikacja mobilna u państwowego przewoźnika naszych południowych České dráhy. Polscy kolejarze mają jeszcze sporo do nadrobienia.
Můj vlak, czyli aplikacja mobilna ČD funkcjonuje już od dobrych kilku lat. Kiedy PKP Intercity tkwiło mało użytecznej aplikacji IC Mobile Navigator, Czesi dawno oferowali sprzedaż biletów międzynarodowych, a także sprzedaż biletów innych przewoźników. Sprawdziliśmy jakie możliwości daje Můj vlak pasażerom podróżującym po Czechach.
Rozkłady jazdy i inni przewoźnicy
W przeciwieństwie do aplikacji PKP Intercity, czeski Můj vlak, choć jest aplikacją jednego przewoźnika, pokazuje pasażerom wszystkie rozkłady jazdy. Znajdziemy w niej rozkłady jazy pociągów innych przewoźników, takich jak Leo Express, Arriva, czy RegioJet. Co więcej, na połączenia innych przewoźników także kupimy w niej bilet, choć w nieco wyższej cenie.
Aplikacja informuje o opóźnieniach poszczególnych pociągów. Jeżeli pasażer ma kupiony bilet na konkretne połączenie, w przypadku opóźnień otrzyma komunikat push o jego wielkości, a także o ewentualnych zmianach. Informacje o opóźnieniach dotyczą tylko połączeń na terenie Czech. Jeżeli pociąg jedzie za granicę lub przyjeżdża zza granicy, nie dowiemy się o opóźnieniach na terenie poza Republiką Czeską. Můj vlak informuje także z wyprzedzeniem o przewidywanych utrudnieniach na trasie poszczególnych pociągów, na przykład wynikających z zamknięć torowych, ze wskazaniem na konkretne odcinki.
W Polsce, aby znaleźć informację o opóźnieniach, musimy pobrać osobną aplikację zarządcy sieci kolejowej – Portal Pasażera.
Bilet za granicę? Żaden problem!
Můj vlak oferuje także bezproblemowy zakup biletów na pociągi międzynarodowe, w tym także na kuszetki i wagony sypialne, a także na połączenia zagraniczne z przesiadką poza granicami kraju. Bez przeszkód kupimy na przykład bilet z Pragi do Gdańska z przesiadką w Warszawie. Co ciekawe, w czeskiej aplikacji możemy kupić także bilety na połączenia tylko po Polsce, np. z Katowic do Gdańska. W tym przypadku jednak należy spodziewać się cen bazowych. Opcja ta działa także w innych krajach. Przez aplikację czeskich kolei kupimy także bilet na przykład z Wiednia do Graz.
Inne powiadomienia
Apka ČD przekazuje pasażerom w czasie rzeczywistym wiele przydatnych informacji w czasie rzeczywistym w postaci powiadomień push. Oprócz wspomnianych już komunikatów o opóźnieniach, Můj vlak informuje o zbliżającej się godzinie odjazdu pociągu, na który pasażer ma wykupiony bilet, o peronie, z którego odjedzie pociąg, o ewentualnych zmianach w zestawieniu pociągu, a także o planowanej godzinie przybycia do stacji docelowej. Przed wysiadaniem pasażer otrzymuje także komunikat o możliwości zakupu biletów na transport publicznych przez telefon (w wybranych miastach).
Wszystkie te funkcjonalności dotyczą tylko pociągów poruszających się w granicach Czech. Po przekroczeniu granicy, np. w pociągu z Pragi do Warszawy, nie dostaniemy informacji o rzeczywistym przebiegu trasy na polskim odcinku.
Możliwe płatności
Aplikacji można używać po zalogowaniu na konto, ale także bez zakładania konta. Zakładając konto, można utworzyć własną InKartę ze zdjęciem. Dzięki niej, na jednym kodzie QR zapisują się wszystkie aktualne bilety danego pasażera. Podczas kontroli nie trzeba szukać konkretnego biletu. Wystarczy pokazać konduktorowi kod QR InKarty, a sprawdzający otrzyma informację, czy na Twoim koncie znajduje się bilet na dane połączenie.
Za bilety w aplikacji Můj vlak można płacić kartą, doładowując konto ČD Credit lub za pomocą Google Pay. W aplikacji nie można płacić blikiem, ponieważ jest to polska forma płatności, nieznana w Czechach.
Jak kupić bilet w aplikacji Můj vlak?
Zakup biletu jest bardzo prosty. Po otwarciu aplikacji pojawia się wyszukiwarka połączeń. Wprowadzamy stację początkową i końcową, wybieramy datę podróży, liczbę pasażerów oraz ewentualne uprawnienia do zniżek. Po kliknięciu „search” pojawia się lista dostępnych połączeń na danej trasie. Informacja zawiera numer i nazwę pociągu, datę i godzinę odjazdu i przyjazdu, liczbę kilometrów, czas podróży oraz liczbę i miejsce ewentualnych przesiadek.
Klikając w konkretne połączenie, pokażą się szczegóły połączenia, w tym między innymi informacje o udogodnieniach. Możemy podejrzeć szczegółową trasę z godzinami odjazdów i przyjazdów dla poszczególnych stacji, informacje o ewentualnych spodziewanych utrudnieniach, a także zestawienie pociągu (dla pociągów z rezerwacją miejsc).
Jeśli chcemy kupić bilet na dane połączenie, wystarczy kliknąć widniejącą przy nim cenę z symbolem wózka zakupowego tym momencie. W dalszym krokach wybieramy rodzaj biletu (oprócz taryfy normalnej często są dostępne oferty specjalne), a także rezerwujemy miejsce (rezerwacja jest fakultatywna, z wyjątkiem pendolino, brak możliwości rezerwacji w pociągach Os i Sp). Możemy dodać w prosty sposób bilet na rower, bagaż i psa. Po wybraniu interesujących nas ofert i biletów dodatkowych przechodzimy do płatności, którą realizujemy na jeden z trzech wspomnianych wcześniej sposobów.
Warto dodać, że w przypadku rezerwacji miejsc, pasażer wybiera sobie dogodne miejsce z graficznego schematu. Opcja ta nie jest jednak dostępna w przypadku niektórych połączeń międzynarodowych oraz przy zakupie miejsca leżącego lub sypialnego.