PKP PLK przygotowuje się do budowy pierwszej od lat nowej linii kolejowej o długości przekraczającej kilka kilometrów. Za 6 lat pociągi mają dotrzeć do pozbawionego transportu szynowego Przasnysza na Mazowszu.
W ostatnich dekadach rozwój polskiej sieci kolejowej o nowe odcinki był symboliczny. Największą taką inwestycją była oddana do użytku w 2015 roku samorządowa, 18-kilometrowa trasa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Pozostałe inwestycje prowadzone przez PKP PLK dotyczyły budowy nowych odnóg linii kolejowych, np. do lotniska Chopina w Warszawie lub łącznic (np. Kraków Płaszów, Sucha Beskidzka). Wkrótce ma się to zmienić.
Państwowy zarządca sieci kolejowej ogłosił przetarg na zaprojektowanie linii kolejowej Zegrze – Przasnysz przez Serock, Pułtusk i Maków Mazowiecki, dzięki której możliwy będzie dojazd do stolicy. Trasa ma liczyć 73 kilometry długości. Będzie to trasa zelektryfikowana i w dużej części jednotorowa, z dwutorowymi odcinkami w wybranych lokalizacjach. PKP PLK zakłada, że pociągi będą się po niej poruszać do 160 km/h, a czas przejazdu z Przasnysza do Warszawy wyniesie około 75 minut.
– Program Kolej+ jest istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Zwiększy się dostępność do kolei i poprawią się warunki życia mieszkańców Mazowsza, m.in. Przasnysza, Pułtuska czy Serocka. Realizacja projektów z rządowego programu Kolej+ to jedna z wielu działań, które likwidują wykluczenie komunikacyjne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Na trasie powstanie 11 stacji i przystanków osobowych, m.in. w Przasnyszu, Makowie Mazowieckim, Pułtusku, Serocku. Po wykonaniu projektu możliwe będzie rozpoczęcie prac w terenie. PKP PLK zakłada, że pierwsza od lat nowa, dłuższa linia kolejowa powstanie do 2029 roku.