Budowa linii kolejowej zazwyczaj dzieli naturalne środowisko żyjących w okolicy zwierząt. PKP Polskie Linie Kolejowe podczas budowy i remontów linii tworzy przejścia, które mają zapewnić swobodne przekraczanie torów przez duże i mniejsze ssaki.
Przebudowywane podczas modernizacji linii kolejowych obiekty inżynieryjne – mosty, wiadukty i przepusty – dostosowywane są przez zarządce infrastruktury do swobodnego poruszania się zwierząt przy torach.
Duże zwierzęta, jak sarny, wilki, łosie czy dziki mogą bezpiecznie przekraczać tory dzięki przebudowanym wiaduktom pod linią kolejową. Dla małych ssaków i płazów w przepustach i na mostach montowane są specjalne półki, które ułatwiają przejście pod torami, a pochylnie zapewniają zwierzętom swobodne przejście przez rowy.
W minionym roku PKP Polskie Linie Kolejowe dostosowały 120 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów, przepustów – do swobodnego przemieszczania się zwierząt przy liniach kolejowych. Nagrania z fotopułapek potwierdzają, że dla większości zwierząt tory nie stanowią bariery.
Dla lepszej ochrony zwierząt i zapobiegania kolizjom z pociągami stosowane są także systemy dźwiękowe UOZ. To urządzenia, które przed przejazdem pociągu emitują zestaw dźwięków odwołujących się do zaprogramowanych genetycznie mechanizmów lękowych przed naturalnymi drapieżnikami i niebezpieczeństwem. Nagrania z wyciem wilków czy odgłosami sójek lub kruków powodują, iż duże ssaki zatrzymują się i nie wchodzą na tory pod nadjeżdżający pociąg.
Gdy urządzenia milczą, mieszkańcy lasów i łąk mogą bezpiecznie przechodzić przez linię kolejową bez zmiany swoich nawyków migracyjnych. System UOZ zamontowany jest m. in. na odcinkach linii kolejowej nr 9 Warszawa – Gdańsk.