Wszystko wskazuje na to, że minister infrastruktury podpisał rozporządzenie, które umożliwia prowadzenie pociągów z prędkością 160 km/h przez jednego maszynistę. Do tej pory pociągi jadące więcej niż 130 km/h musiało prowadzić dwóch maszynistów, chyba że prowadzenie pociągu odbywało się z użyciem systemy ERTMS/ETCS.
O podpisaniu rozporządzenia znoszącego ograniczenie prędkości pociągów do 130 km/h przy pojedynczej obsadzie trakcyjnej poinformował 24 października Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity i doradca społeczny ministra infrastruktury.
– Ptaszki ćwierkają, że rozporządzenie dotyczące pojedynczej obsady maszynistów przy jeździe z prędkością powyżej 130 km/h zostało podpisane i czeka na publikację. To znakomita wiadomość dla PKP Intercity – oznacza to, że nasza punktualność wzrośnie o co najmniej 5%. Cieszę się tym bardziej, bo jest to zwieńczenie prowadzonego przeze mnie 3-letniego lobbingu branżowego i jedną z rzeczy, którą na kolei trzeba było zrobić po wyborach parlamentarnych. No i jest – poinformował Tomasz Gontarz w portalu społecznościowym X (Twitter).
Za zmianą przepisów, które w nieuzasadniony naukowo sposób ograniczają prędkość polskich pociągów, branża kolejowa lobbowała od wielu lat. Przepisy mówiące, że pociągi niewyposażone w system sterowania ERTMS/ETCS mogą pojechać z prędkością przekraczającą 130 km/h tylko wówczas, gdy oprócz maszynisty w kabinie znajduje się także pomocnik. Takie przepisy nie miały żadnego odpowiednika nigdzie w Europie. Przez długi czas przeciwne zmianom były jednak związki zawodowe. Tym razem forsowanych zmian nie blokowano.
– W dobie nowoczesnych pociągów i zmodernizowanych linii kolejowych takie rozwiązanie przestało być niezbędne – przyznał „Rynkowi Kolejowemu” prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętek.
Przepis ten sprawia problemy szczególnie spółce PKP Intercity, która prowadzi wiele pociągów z prędkością powyżej 130 km/h, a jednocześnie boryka się z brakami kadrowymi. W efekcie wiele pociągów dalekobieżnych na wielu trasach (np. Gdynia Wrocław – Poznań – Berlin, Warszawa- Radom) spóźnia się z powodu jazdy 130 zamiast rozkładowych 160 km/h.
Aktualizacja
Rzecznik resortu infrastruktury potwierdził informację o podpisaniu rozporządzenia. Dokument sygnowano 20 października.
– Minister Infrastruktury podpisał 20 października 2023 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Zakres zmian obejmuje m.in. zagadnienie dotyczące stosowania jednoosobowej obsługi trakcyjnej (jeden maszynista w kabinie) do prędkości 160 km/h (zamiast dotychczasowych 130 km/h) bez systemu ERTMS/ETCS. Nowe przepisy obejmują ponadto zmiany w zakresie realizacji linii kolei dużych prędkości, m.in. dając możliwość projektowania i budowania nowych linii kolejowych bez semaforów z prowadzeniem ruchu kolejowego wyłącznie w oparciu o system ERTMS/ETCS poziomu 2 – informuje rzecznik Szymon Huptyś.
23 października rozporządzenie skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od momentu ich publikacji.