Za nieco 13 miesięcy Trójmiasto ma uzyskać codzienne, bezpośrednie połączenie kolejowe z Pragą. Czeskie Ministerstwo Transportu podało kilka szczegółów dotyczących nowego połączenia.
Spółka České dráhy podpisała z czeskim Ministerstwem Transportu umowę na 10-letnią obsługą linii Ex32 Praga – Pardubice – Lichkov – granica CZ/PL. Obsługa trasy rozpocznie się w grudniu 2024 roku. Po polskiej stronie połączenie obsłuży PKP Intercity.
Plan zakłada uruchomienie czterech codziennych par połączeń. Po polskiej stronie pociągi będą kursowały przez Wrocław, Poznań i Bydgoszcz.
– Na tej linii będziemy współpracować z naszym polskim partnerem PKP Intercity i wspólnie zapewnimy standardowy komfort pociągów EuroCity, taki jak klimatyzowane wagony, dostęp do Internetu poprzez pokładową sieć Wi-Fi czy możliwość zasilania elektroniki podróżnej . Podróż między Pragą a Wrocławiem w Polsce powinna zająć około 4 godzin, czyli znacznie krócej niż dotychczas” – mówi Michal Krapinec, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny České dráhy.
Według informacji przekazanych przez stronę czeską każdy pociąg będzie mógł zabrać na pokład 250 pasażerów. Planowane zestawienie to trzy wagony klasy drugiej i jeden wagon klasy pierwszej. Wszystkie będą klimatyzowane i wyposażone w Wifi oraz gniazdka. Od rozkładu jazdy 2025/2026 planowane jest dołączanie do pociągów wagonu gastronomicznego.
Znad morza do Pragi w 9 godzin?
Czesi szacują, że podróż między Pragą a Wrocławiem potrwa 4 godziny, a między Pragą a Gdynią 9 godzin. Pociągi na terenie Czech będą kursowały w równych, 4-godzinnych odstępach. Odjazdy z Pragi wstępnie zaplanowano o godzinach: 6:56, 10:56, 14:56, 18:56. Przyjazdy do Pragi miałyby się odbyć o godzinach: 9:03, 13:03, 17:03 i 21:03.
– Takiego połączenia tutaj dawno brakowało. Do tej pory połączenia dalekobieżne z Polską odbywały się wyłącznie przez Bohumín” – powiedział minister transportu Martin Kupka.
W Czechach zaplanowano postoje na stacjach: Kolín, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Lichkov. Szczegóły rozkładu po stronie polskiej nie są obecnie znane. Można przypuszczać, że wagony z Pragi byłyby we Wrocławiu włączane do istniejących pociągów IC: Heweliusz, Piast, Pomorzanin, Rozewie. PKP Intercity musiałyby jednak poprawić czasy przejazdów, aby podróż z Pragi do Gdyni w 9 godzin stała się osiągalna. Nie można wykluczyć, że na odcinku Wrocław – Gdynia wagony z Pragi pojadą jako nowe, osobne połączenia, choć wydaje się to mniej prawdopodobne.