KategorieHistoriaTransport drogowy

PKS pół wieku temu. Jak było kiedyś, a jak jest dziś?

Jak donoszą media, rządowy program dofinansowania połączeń autobusowych PKS w Polsce powiatowej nie okaże się raczej wielkim sukcesem. Mimo wszystko spowodował on, że temat komunikacji zbiorowej w powiatach i gminach po raz pierwszy od dawna zagościł, chociaż na chwilę na okładkach prasowych i w wystąpieniach partyjnych. Jest to dobry moment, by sprawdzić jak przeszło pół wieku temu poradzono sobie z organizacją transportu zbiorowego poza wielkimi miastami. Czytaj dalej

KategorieTransport drogowyWiadomości

PiS obiecuje nowe połączenia autobusowe od kwietnia

Prawo i Sprawiedliwość chce przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu. To jeden z pięciu najważniejszych punktów dzisiejszej konwencji programowej partii rządzącej.

Podczas sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości jednym z głównych tematów był transport zbiorowy i wykluczenie komunikacyjne mieszkańców małych miast i wsi.

Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu zapowiedział przywrócenie likwidowanych połączeń autobusowych. – W Polsce, w ciągu kilkunastu lat, połączenia autobusowe zredukowane zostały o połowę, z miliarda pokonywanych kilometrów. Przywrócimy ten miliard, przywrócimy te połączenia – mówił prezes PiS. – Oferujemy potężne wsparcie dla miast i wsi. To ważna rzecz, to podniesienie godności. Damy radę, bo udowodniliśmy, że potrafimy dobrze rządzić – dodał Jarosław Kaczyński.

Zapowiedź przywrócenia połączeń nie jest obietnicą powołania państwowego przewoźnika, a stworzenia oferty dofinansowania do właścicieli firm autobusowych. Mieliby oni otrzymywać dodatkowe środki finansowe za uruchomienie nierentownych połączeń, które pozwolą na zmniejszenie wykluczenia transportowego.

Prezes PiS zaznaczył podczas swojego wystąpienia, że przywrócenie zlikwidowanych połączeń będzie trochę trwało i nie nastąpi z dnia na dzień. Trochę temat doprecyzował jeszcze Mateusz Morawiecki. – Od kwietnia odbudujemy połączenia autobusowe – powiedział w swoim wystąpieniu Prezes Rady Ministrów.