Przetarg na nowe EZT dla Pomorza opóźniony?

Impuls należący do SKM Trójmiasto to jedyny nowoczesny pojazd w trójmiejskiej SKM. /fot. RUNAWAYTRAIN/Wikimedia

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy pomorza będą musieli dłużej poczekać na nowe Elektryczne Zespoły Trakcyjne. Zamiast w pierwszym kwartale, przetarg ma zostać ogłoszony w drugim.

Na początku stycznia pojawiła się informacja o planowanym zakupie pięciu nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. – Zabezpieczyliśmy środki na pozyskanie tych składów. Lada dzień ogłosimy przetarg na zakup pociągów. O wyborze firmy, która dostarczy pociągi, ma decydować nie tylko cena, ale także termin dostawy – mówił na początku stycznia Ryszard Świlski, zastępca marszałka województwa pomorskiego w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl.

Świlski zapewniał też o planowanym terminie rozpoczęcia eksploatacji pierwszych nowych pojazdów dla Pomorza – Chcielibyśmy, by pierwszy pociąg pojawił się pod koniec tego roku – mówił.

Analizując Plan Zamówień Publicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na rok 2018 okazuje się jednak, że wszczęcie postępowania w sprawie zakupu nowych pojazdów jest planowane dopiero na II kwartał 2018 roku. Oznacza to, że przetarg, wbrew zapowiedziom władz województwa, zostałby ogłoszony najwcześniej w kwietniu. Czy przesunięcie terminu przeprowadzenia przetargu opóźni całe zamówienie? W kontekście takiego opóźnienia termin dostarczenia pierwszych pojazdów w grudniu 2018 roku wydaje się być nierealny.

Przypomnijmy, że planowane postępowanie dotyczy zakupu pięciu Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych do obsługi kolejowego ciągu transportowego Słupsk – Trójmiasto – Elbląg, a po elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalej także połączeń z Trójmiasta do Kartuz i Kościerzyny. Szacowana wartość zamówienia to ok. 133 miliony zł.

Total
0
Shares
Zobacz również: