Luxtorpeda 2.0 pojedzie nawet 300 km/h

Oryginalna Luxtorpeda na dworcu w Zakopanym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i PKP Intercity podpisały list intencyjny w sprawie stworzenia nowoczesnych pojazdów szynowych przy wykorzystaniu formuły partnerstwa innowacyjnego. Jakie mają być polskie nowe Luxtorpedy?

Program „Luxtorpeda 2.0”, którego celem jest stworzenie innowacyjnych pojazdów szynowych, to jedno z flagowych projektów służących realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) przyjętej w 2017 roku przez Radę Ministrów.

Projekt będzie prowadzony wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i PKP Intercity. W wyniku prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez różnych wykonawców, opracowany zostanie innowacyjny tabor kolejowy, stanowiący odpowiedź na potrzeby PKP IC. Planowane jest opracowanie nowoczesnej lokomotywy elektrycznej, elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz składu typu push-pull. Pojazdy mają być przystosowane do prędkości 160-250 km/h. Na ten cel planuje przeznaczyć docelowo około 3,7 mld złotych.

Jak zaznacza wiceminister infrastruktury w rozmowie z portalem wnp.pl 250 km/h to nie jest docelowa satysfakcjonująca prędkość. – Dlatego tak ważne jest zrobienie przez nich kolejnego kroku, aby w dalszej przyszłości mogli sprostać kolejnym wyzwaniom, dostarczać tabor mogący jeździć z prędkością np. 300 km/h – mówi Andrzej Bittel.

Partnerstwo innowacyjne to nowy tryb udzielania zamówienia publicznego, który został wprowadzony w 2016 roku w znowelizowanej ustawie o prawie zamówień publicznych. Ma na celu wspieranie nowych, jeszcze nieistniejących na rynku rozwiązań, dzięki czemu zamawiający kreuje rynek dla innowacyjnych produktów i usług. – Partnerstwo innowacyjne to nie tylko nowy sposób finansowania innowacji. To budowanie w Polsce takiego rynku, który przez lata będzie napędzał naszą gospodarkę – podkreśla Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Total
0
Shares
Zobacz również: