Powstanie KDP Warszawa–Budapeszt?

Budapeszt już ma dwa połączenia z Polską

Na spotkaniu ministra Andrzeja Adamczyka z węgierskim ministrem spraw zagranicznych i handlu Petrem w Warszawie został poruszony temat… wspólnego przedsięwzięcia zakładającego budowę linii Kolei Dużych Prędkości łączącej Warszawę z Budapesztem.

Celem budowy nowej linii ma być zacieśnienie współpracy obu krajów na poziomie cywilizacyjnym. Ma wpisywać się w politykę rządu RP, zakładającą wspieranie innowacyjności. Minister Adamczyk ma nadzieję, że owe przedsięwzięcie stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki. – Jestem przekonany, że koncepcja połączenia Polski i Węgier siecią kolei dużych prędkości to projekt, który może zmienić mapę transportową UE, z korzyścią dla naszego regionu – mówi minister Andrzej Adamczyk.

Na ile realne są zapowiedzi budowy linii KDP do Budapesztu? Patrząc na poruszany od kilku lat temat budowy linii KDP z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia, można przypuszczać, że są to marzenia lat bardzo odległych. Otwarte pozostaje również pytanie czy taka linia rzeczywiście jest potrzebna.

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji na temat choćby wariantów przebiegu zapowiedzianej linii kolejowej. Dziś podróż z Warszawy do Budapesztu trwa ponad 10 godzin. Można odbyć ją dwoma codziennymi pociągami: dzienną „Varsovią” oraz nocnym „Chopinem”.

Total
0
Shares
Zobacz również: