PKP SKM naprawi 21 EZT EN57AKM we własnym zakresie

EN57AKM kursują po linii SKM już 4 lata/Fot. Kacper Rompca

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście w 2014 roku odebrała 21 zmodernizowanych przez ZNTK Mińsk Mazowiecki pojazdów EN57. Po czterech latach eksploatacji przyszedł czas na przeprowadzenie jednostkom pierwszych napraw 4 poziomu utrzymania. Co ciekawe, SKM przeprowadzi naprawy wszystkich 21 pojazdów we własnym zakresie w elektrowozowni Gdynia Cisowa.

Jest to pierwsze przedsięwzięcie przewoźnika, związane z naprawami P4 na tak dużą skalę. Od lat przewoźnik wprawdzie przeprowadza tego typu naprawy swoich składów, jednak jest to kilka sztuk rocznie. Tym razem do naprawy jest dużo więcej pojazdów, jednak przewoźnik jest przygotowany do tego przedsięwzięcia. – Naprawy już się rozpoczęły. Trwają prace przy EN57AKM-769 – mówi Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM w Trójmieście w rozmowie z serwisem zbiorowy.info. – Zakres napraw będzie zgodny z Dokumentacją Systemu Utrzymania. Montażu gniazd 230V i wifi nie planujemy ze względu na ograniczenia techniczne, np. moc przetwornic – dodaje. Okazuje się zatem, że jednostki nie zostaną dostosowane do standardu jaki prezentują powtórnie zmodernizowane w 2016 roku przez ZNTK Mińsk Maz. jednostki EN57AKM o numerach 768, 1089, 1094, 1116. Jak informuje nas Tomasz Złotoś, naprawa pierwszego EZT ma potrwać około 6 do 8 tygodni. Kolejne pojazdy będą przechodziły przeglądy w czasie nie dłuższym niż 6 tygodni.

Oprócz jednostek EN57AKM zmodernizowanych w 2014 roku spółka posiada też jeden zmodernizowany pod koniec 2013 roku przez TS Opole skład o numerze EN57-1718. Z powodu upadłości wykonawcy w Opolu powstała tylko jedna taka jednostka. W związku z tym jest ona niekompatybilna z innymi pojazdami znajdującymi się we flocie PKP SKM i wyjeżdża na trasy w trakcji pojedynczej tylko w godzinach wieczornych lub w sytuacjach awaryjnych. Zapytaliśmy również o plany odnośnie nietypowego składu. – Planujemy też naprawę tej jednostki i będziemy dążyć do uzyskania pełnej kompatybilności z pociągami EN57AKM – informuje Tomasz Złotoś.

PKP SKM tymczasem uzyskała dofinansowanie na zakup 10 nowych EZT w wysokości 50% i poszukuje środków na wkład własny, celem dokonania zakupu. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

Total
0
Shares
Zobacz również: