Kolejny przewoźnik wprowadza opłatę za przewóz roweru

Od końca maja na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zacznie obowiązywać obowiązkowa, płatna rezerwacja miejsc do przewozu rowerów. Ma to rozwiązać problemy, gdy na peronie czeka więcej rowerzystów niż miejsc w pociągu.

Wprowadzenie opłat i rezerwacji miejsc to skutek problemów, które w ubiegłym sezonie występowały na linii do Kościerzyny i Kartuz. Niejednokrotnie dochodziło bowiem do sytuacji, że na peronie czekało więcej osób z rowerami niż było miejsc w szynobusach SKM. Prowadziło to do awantur pomiędzy rowerzystami, a obsługą pociągu, która odmawiała przyjęcia na pokład większej ilości jednośladów.

W większości szynobusów eksploatowanych na linii PKM jest sześć wieszaków na rowery. W najbliższej przyszłości mają się pojawić kolejne cztery. Opłata za przewóz roweru wyniesie 3 złote. Opłatę będzie można wnieść w kasach biletowych lub u kierownika pociągu. Ten ostatni pozwoli na przejazd jedynie w momencie, gdy będą jeszcze wolne miejsca.
PKP SKM Trójmiasto, które operuje na linii PKM, jest jednym z nielicznych przewoźników kolejowych, który nie pobiera opłat za przewóz roweru. W ubiegłym roku przewoźnik chciał wprowadzić opłatę za przewóz roweru w wysokości 1 zł, lecz ugiął się pod naciskiem środowisk rowerowych i ostatecznie opłaty nie wprowadził.

Opłata jaka będzie pobierana w pociągach PKM jest jedną z niższych na polskiej kolei. Najwięcej, bo aż 9,10 zł kosztuje przewóz roweru w PKP Intercity. W pociągach Polregio za przewóz jednośladu zapłacimy 7 zł bez względu na długość podróży. Podobną opłatę trzeba uiścić korzystając z usług Kolei Wielkopolskich. Arriva RP pobierze od rowerzysty 5,50 zł (w niektóre dni obowiązuje promocja i opłata wynosi jedynie 1 zł). Dwa złote zapłacimy za rower w Kolejach Dolnośląskich i SKPL. W przypadku warszawskich WKD, chcąc przewieźć rower musimy kupić identyczny bilet jak dla siebie. Za darmo rowery można przewieźć w Kolejach Mazowieckich, ŁKA i SKM Warszawa.

Total
0
Shares
Zobacz również: