Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

POLREGIO unika odpowiedzi co dalej z zabytkowym taborem

W posiadaniu Przewozów Regionalnych znajduje się kilka pojazdów i wagonów wpisanych do rejestru zabytków. Mimo, iż są w posiadaniu spółki od dawna, przewoźnik nie wie co dalej zrobić z tym zabytkowym taborem.

W posiadaniu Przewozów Regionalnych znajduje się pierwszy seryjnie wyprodukowany egzemplarz elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57. Pojazd oczekuje na dalsze decyzje o swoim losie na stacji technicznej w Przeworsku. – Mając na uwadze dużą wartość historyczną EZT EN57-001 analizujemy różne możliwości prawne wykorzystania tego pojazdu – zapewnia nas Dominik Lebda, rzecznik prasowy PR. Podobne zapewniania o prowadzeniu analiz przekazała spółka dziennikarzom w listopadzie ubiegłego roku, krótko po objęciu jednostki opieką przez konserwatora zabytków.

POLREGIO nie ma jeszcze pomysłu na wykorzystanie dwóch składów wagonów BHP, które również zostały wpisane do rejestru zabytków, a którym w czerwcu skończyło się świadectwo dopuszczenia do ruchu. – Podobnie jak w przypadku EN57-001, prowadzimy prace analityczne nad możliwymi sposobami zagospodarowania zabytkowych pojazdów będących w posiadaniu Spółki Przewozy Regionalne, w tym wagonów BHP – mówi Dominik Lebda.

Wagony BHP i EN57-001 to nie jedyne pojazdy POLREGIO, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Spółka posiada też dwa autobusy szynowe SA102-002 oraz SA104-001.

Wpisanie do rejestru zabytków powoduje, że pojazdy nie mogą zostać zezłomowane. Dodatkowo właściciel musi dbać o stan pojazdu, tak aby jego stan się nie pogarszał.

1 komentarz
  1. tekatka_2008 mówi

    Wagony BHP? Chyba Bhp.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More