Tania wycieczka koleją do Saksonii? Tak!

Dworzec kolejowy w Goerlitz/Fot. Emil Włuka

Podróże koleją poza granice naszego kraju zazwyczaj kojarzą się z ponoszeniem wysokich kosztów związanych z zakupem biletów w taryfie międzynarodowej. W tym atrykule podpowiemy jak stosunkowo niewielkim kosztem odwiedzić nieco mniej znane, ale za to bardzo urokliwe miejscowości na terenie Saksonii w Niemczech.
Saksonia to kraj związkowy graniczący z południowo-zachodnią Polską. Jego stolicą jest bardzo popularne wśród turystów Drezno, zwane perłą baroku. Na terenie Saksonii znajduje się jednak także kilka innych, mniejszych, ale także równie atrakcyjnych dzięki zachowanej zabytkowej zabudowie miast i miasteczek, do których można dotrzeć koleją relatywnie niskim kosztem oraz bez zmartwień o trudności w porozumiewaniu się przy zakupach biletów. Tym razem celem naszej wyprawy będzie Goerlitz oraz Bautzen.

Największym i położonym najbliżej Polski, tuż obok Zgorzelca, jest Goerlitz. Obecnie mieszka tutaj około 54 tysiące osób, choć pod koniec lat 40. ubiegłego wieku mieszkańców było dwa razy więcej. Kolejarze oraz miłośnicy kolei z pewnością niejednokrotnie słyszeli o tej miejscowości. To właśnie tutaj powstały bowiem słynne wagony piętrowe serii Bhp, wagony piętrowe Goerlitz88/89, zwane bohunami, znane na Mazowszu wagony piętrowe Bombardier Twindexx, a także większość kursujących po Polsce wagonów sypialnych. Goerlitz jest miastem atrakcyjne turystycznie, gdyż jako jedno z niewielu miast tej wielkości nie doznało zniszczeń historycznej zabudowy podczas II Wojny Światowej. Dzięki temu zachował się praktycznie niezaburzony układ przestrzenny miasta ze wszystkich epok historycznych. Oprócz dobrze zadbanej starówki, ratusza, kościołów na uwagę zasługuje dworzec kolejowy z halą peronową, a także kolej parkowa i miejskie zoo, w którym umożliwiony jest bezpośredni kontakt z wieloma gatunkami zwierząt.


Pociąg Kolei Dolnośląskich z Jeleniej Góry na stacji w Goerlitz/Fot. Emil Włuka

Do Goerlitz możemy bezpośrednio dojechać zarówno z Wrocławia przez Legnicę i Bolesławiec oraz z Jeleniej Góry przez Lubań Śląski pociągami kolei dolnośląskich. Z Wrocławia kursują trzy bezpośrednie pociągi na dobę: o godzinie 6:05, 12:17 oraz 18:18. Czas podróży wynosi około 2,5 godziny. Dodatkowo istnieją cztery połączenia z przesiadką w Węglińcu. W tym wypadku czas przejazdu jest o kilka minut dłuższy i wynosi około 2 godzin i 36 minut. W drogę powrotną pociągi bezpośrednie odjeżdżają około 7:33, 13:33 i 19:33, zatem możliwe jest zorganizowanie jednodniowej wycieczki. Pociągi bezpośrednie kursują w relacji Wrocław Gł. – Dresden Hbf i są obsługiwane niemieckimi spalinowymi zespołami trakcyjnymi Siemens Desiro. Z roku na rok coraz więcej bezpośrednich połączeń uruchamianych z Jeleniej Góry. W grudniu 2017 roku ich liczba wzrosła z 6 do 7 par połączeń na dobę przez cały tydzień. Pociągi kursują w godzinach porannych i popołudniowych w odstępach co około 2 godziny, przy czym pierwszy z nich odjeżdża kilkanaście minut przed godziną 6, a ostatni kilkanaście minut przed godzina 20. W podobnych godzinach pociągi kursują w relacji powrotnej. Dodatkowo od 2018 roku jest możliwość bezpośredniego dojazdu pociągami Przewozów Regionalnych z Zielonej Góry. Pociągi odjeżdżają kilkanaście minut przed godziną 8, 14 i 16 (w weekend nie ma połączenia przed 14). Z Goerlitz wyjeżdżają zaś kilka minut po godzinie 9, 11 i 17 (w weekend nie kursuje pociąg po godzinie 11). Czas przejazdu waha się od około 2,5 godziny do około 2 godzin i 45 minut. Szczegółowe rozkłady jazdy wszystkich pociągów do Goerlitz znajdują się na stronie rozklad.plk-sa.pl.

Około 50 kilometrów na zachód Goerlitz znajduje się kolejna miejscowość godna polecenia – Bautzen. Również ta miejscowość jest znana kolejarzom, bowiem stąd pochodzi część kursujących po Polsce wagonów sypialnych, a także niektóre wagony klasy 2 standardu Y, wagony XB, a także kilkanaście wagonów restauracyjnych. Jest to nieduże miasto zamieszkane przez blisko 40 tys. osób, stanowiące historyczną stolicę Górnych Łużyc. Z tego powodu jest to kulturalne centrum Łużyczan. Nazwa miejscowości, stacji kolejowej, a także wielu instytucji w mieście jest pisana w dwóch językach – polskim i łużyckim. Oprócz śladów kultury łużyckiej możemy zobaczyć tutaj zabytkową, dobrze zachowaną i niezwykle klimatyczną zabudowę starego miasta. Na starym mieście można podziwiać m.in. ratusz z zamieszczonym na wieży średniowiecznym zegarem słonecznym, katedrę św. Piotra, elementy miejskich fortyfikacji w postaci bramy mikołajskiej, Bogatej Wieży, odchylonej od pionu o prawie 1,5 metra. Możemy tu także zwiedzić gotycki zamek Ortenburg.

Bezpośrednie połączenia do Bautzen kursują tylko z Wrocławia, Legnicy i Bolesławca, a także Zgorzelca. Są to te same, wymienione wyżej połączenia w relacji Wrocław Gł – Dresden Hbf. Czas przejazdu jest o około pół godziny dłuższy niż w przypadku podróży do Goerlitz. Podróż z Jeleniej Góry lub Zielonej Góry jednak również nie powinna sprawiać większych problemów dzięki dogodnym przesiadkom na stacji Goerlitz. Pomiędzy Goerlitz a Bautzen kursują liczne pociągi Trilex oraz ODEG. W dni robocze pociągi kursują nawet co 30 minut. Cześć kursów jest przyspieszonych, dzięki czemu pokonują one dystans pomiędzy miastami w 30 minut. Pozostałe pociągi jadą około 5 minut dłużej. Szczegółowe rozkłady jazdy znajdują się na stronie związku powiatów Bautzen, Goerlitz i miasta Goerlitz, który ma na celi opracowanie i utrzymanie optymalnej oferty transportu zbiorowego w regionie Górnych Łużyc i Dolnego Śląska: www.zvon.de.


Pociąg Trilex do stacji Dresden Hbf przez Bautzen na stacji w Goerlitz/Fot. Emil Włuka

Ile to kosztuje?
Dla osób podróżujących z terenu powiatów: jeleniogórskiego, bolesławieckiego, lubańskiego, zgorzeleckiego i lwóweckiego najkorzystniejszą ofertą będzie bilet Euro-Nysa, który kosztuje 25zł dla jednej osoby lub 75zł dla grupy do 5 osób, bez ograniczeń wiekowych. Dla porównania normalny bilet na pociąg KD z Jeleniej Góry do Goerlitz kosztuje 17,10zł w jedną stronę. Bilet jest ważny od momentu zakupu aż do godziny 4:00 następnego dnia. Co ważne, umożliwia on podróżowanie nie tylko pociągami KD, PR, Trilex i ODEG, ale także transportem miejskim zarówno w Bautzen jak i Goerlitz i na wybranymi regionalnymi liniami autobusowymi polskich przewoźników. Dla fanów dwóch kółek istnieje także bilet rowerowy, kosztujący 10zł, o takim samym jak wyżej wymienione bilety, terminie ważności. Szczegóły oferty również znajdują się na stronie www.zvon.de.

Ceny biletów normalnych z Wrocławia i Zielonej Góry do Goerlitz wynoszą odpowiednio: 27, 10zł i 23,60zł. Jeśli chcemy podróżować dalej, wgłąb Saksonii warto dodatkowo zaopatrzyć się w bilet Euro-Nysa, gdyż zwyczajne bilety na połączenia kolejowe na terenie Niemiec są znaczne droższe. Bilety Euro-Nysa można zakupić na pokładzie pociągów PR i KD. Celem zmniejszenia kosztów podróży można kupić bilety w normalnej taryfie tylko do najbliższej stacji znajdującej się w zasięgu obowiązywania biletów Euro-Nysa.

Total
0
Shares
Zobacz również: