KategorieTransport kolejowyWiadomości

Wagon Opole naprawi kilkaset wagonów PKP Intercity. Wśród nich duża ilość wagonów sypialnych

PKP Intercity podpisało umowę na naprawę łącznie 184 wagonów osobowych. Zamówienie zdobyła jedyna firma, która stanęła do przetargu – Wagon Opole.

Choć przetarg rozstrzygnięto w marcu, do podpisania umowy doszło dopiero 29 czerwca. Zamówienie było podzielone na 12 części. Do wszystkich stawił się tylko jeden oferent. Naprawy pojazdów będą rozłożone w czasie. PKP Intercity zapłaci za to łącznie około 80mln zł brutto.

Większość wagonów przejdzie naprawy poziomu P4, zaś część z nich przejdzie naprawy poziomu P3. Naprawy przejdą następujące typy wagonów:

– wagony barowe 113Alux – 4 sztuki
– wagony barowe 113Aa – 35 sztuk
– wagony z miejscami do leżenia typu 134Ab – 9 sztuk
– wagon z miejscami do leżenia typu 134Ac
– wagony bezprzedziałowe klasy 1 rodziny 152A – 15 sztuk
– wagony bezprzedziałowe klasy 2 rodziny 154A – 20 sztuk
– wagony barowe z przedziałami klasy 2 typu 155A – 2 sztuki
– wagony sypialne typu 305Ad – 9 sztuk
– wagony restauracyjne typu 406A – 16 sztuk
– wagony restauracyjne Bautzen89 – 12 sztuk
– wagony sypialne z Goerlitz i Bautzen – 60 sztuk
– wagon konferencyjny typu 508A

Z powyższego zestawienia wynika, że mimo krążących pogłosek o niepewnej przyszłości nocnych połączeń dalekobieżnych, przewoźnik jeszcze nie rezygnuje całkiem z obsługi wagonów sypialnych. Łącznie naprawy przejdzie 79 wagonów sypialnych i miejscami do leżenia. Przewoźnik zadbał także odpowiednio wcześnie o zakontraktowanie przeglądów wagonów gastronomicznych. Naprawy przejdzie 69 wagonów przeznaczonych do prowadzenia tego typu działalności. W ostatnich latach był bowiem problem z ich dostępnością z powodu długiego oczekiwania na przeglądy okresowe. Również w przypadku wagonów sypialnych w ubiegłe wakacje występował poważny problem z ich dostępnością. Było to spowodowane znacznym opóźnieniem realizacji napraw P4 także przez opolski zakład. Naprawy wagonów sypialnych z poprzedniego kontraktu, który miał zapewnić sprawne pojazdy tego typu na wakacje 2017 roku, kończone są do dnia dzisiejszego.

Autor: Emil Włuka

Inżynier transportu, redaktor Zbiorowy.INFO

Jedno przemyślenie nt. „Wagon Opole naprawi kilkaset wagonów PKP Intercity. Wśród nich duża ilość wagonów sypialnych”

Możliwość komentowania jest wyłączona.