Wagon Opole naprawi kilkaset wagonów PKP Intercity. Wśród nich duża ilość wagonów sypialnych

Wagon sypialny typu Goerlitz79/Fot. Emil Włuka

PKP Intercity podpisało umowę na naprawę łącznie 184 wagonów osobowych. Zamówienie zdobyła jedyna firma, która stanęła do przetargu – Wagon Opole.

Choć przetarg rozstrzygnięto w marcu, do podpisania umowy doszło dopiero 29 czerwca. Zamówienie było podzielone na 12 części. Do wszystkich stawił się tylko jeden oferent. Naprawy pojazdów będą rozłożone w czasie. PKP Intercity zapłaci za to łącznie około 80mln zł brutto.

Większość wagonów przejdzie naprawy poziomu P4, zaś część z nich przejdzie naprawy poziomu P3. Naprawy przejdą następujące typy wagonów:

– wagony barowe 113Alux – 4 sztuki
– wagony barowe 113Aa – 35 sztuk
– wagony z miejscami do leżenia typu 134Ab – 9 sztuk
– wagon z miejscami do leżenia typu 134Ac
– wagony bezprzedziałowe klasy 1 rodziny 152A – 15 sztuk
– wagony bezprzedziałowe klasy 2 rodziny 154A – 20 sztuk
– wagony barowe z przedziałami klasy 2 typu 155A – 2 sztuki
– wagony sypialne typu 305Ad – 9 sztuk
– wagony restauracyjne typu 406A – 16 sztuk
– wagony restauracyjne Bautzen89 – 12 sztuk
– wagony sypialne z Goerlitz i Bautzen – 60 sztuk
– wagon konferencyjny typu 508A

Z powyższego zestawienia wynika, że mimo krążących pogłosek o niepewnej przyszłości nocnych połączeń dalekobieżnych, przewoźnik jeszcze nie rezygnuje całkiem z obsługi wagonów sypialnych. Łącznie naprawy przejdzie 79 wagonów sypialnych i miejscami do leżenia. Przewoźnik zadbał także odpowiednio wcześnie o zakontraktowanie przeglądów wagonów gastronomicznych. Naprawy przejdzie 69 wagonów przeznaczonych do prowadzenia tego typu działalności. W ostatnich latach był bowiem problem z ich dostępnością z powodu długiego oczekiwania na przeglądy okresowe. Również w przypadku wagonów sypialnych w ubiegłe wakacje występował poważny problem z ich dostępnością. Było to spowodowane znacznym opóźnieniem realizacji napraw P4 także przez opolski zakład. Naprawy wagonów sypialnych z poprzedniego kontraktu, który miał zapewnić sprawne pojazdy tego typu na wakacje 2017 roku, kończone są do dnia dzisiejszego.

Total
0
Shares
1 komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: