Zabytkowy EZT EW51 przejdzie niekompletną odbudowę

Po wielu latach oczekiwania, zalegający na warszawskich torach zabytkowy EZT EW51 przejdzie częściową odbudowę. Stacja Muzeum zleca wykonanie prac konserwatorsko –restauratorskich, mających na celu przywrócenie właściwego wizerunku zewnętrznego pojazdu.

Wykonawca prac został wyłoniony w ramach ogłoszonego przetargu. Zwycięzcą został jedyny kandydat, tj. ZNTK Mińsk Mazowiecki. Renowacja pojazdu ma potrwać do 20 grudnia 2018 roku. Zakres prac będzie dość szeroki i obejmie:

– śrutowanie pudła,
– prace spawalniczo-naprawcze pudła,
– wstawienie nowych drzwi wejściowych,
– wklejenie szyb na stałe, bez możliwości otwierania,
– odbudowę reflektorów,
– odnowienie malatury pudła wraz z odtworzeniem pierwotnego malowania i opisów zewnętrznych,
– konserwację pantografów.

Niestety, prace będą polegały tylko na odtworzeniu wyglądu zewnętrznego. Wnętrze pojazdu nie będzie remontowane. Tym bardziej nie należy się spodziewać przywrócenia pełnej sprawności technicznej pojazdu. Jednostka będzie objęta gwarancją na nowe podzespoły oraz malaturę na okres 36 miesięcy, zaś na pozostałe prace konserwatorsko-renowacyjne na okres 24 miesięcy. Wartość zaplanowanych prac to ponad 1,1 mln zł brutto.

EW51 jest pierwszym, przedwojennym, trójczłonowym elektrycznym zespołem trakcyjnym obsługującym warszawski węzeł kolejowy. Pojazdy tej serii wyprodukowano w 1936 roku w liczbie 76 sztuk. Eksploatowano je do końca lat 70. Część rozwiązań technicznych z tych jednostek zaczerpnięto z produkowanych od lat 60. jednostkach serii EN57. Do dziś zachował się tylko jeden egzemplarz serii EW51 o numerze 36.

Total
0
Shares
Zobacz również: