Czy doczekamy się kolejnych EZT w PKP IC?

Pesa DART na stacji Jelenia Góra /Fot.Actuell37/Wikimedia

PKP Intercity po raz kolejny przełożyło otwarcie ofert w przetargu na dostawę 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Nowy termin wyznaczono na październik. Przedsięwzięcie tym samym jest już opóźnione o ponad pół roku.

Ostatni raz o kolejnym, piątym przesunięciu ofert na dostawę nowych pojazdów dla PKP IC informowaliśmy na początku czerwca. Wówczas planowano otwarcie ofert na 18 czerwca, co oczywiście znów nie doszło do skutku. Nowy termin ustalono na 3 października. Podobnie jak poprzednim razem PKP Intercity tłumaczy się dużą liczbą pytań ze strony potencjalnych wykonawców zamówienia.

Obecnie nie wiadomo dokładnie kiedy nowe EZT pojawią się na torach. Wiadome jest natomiast, że opóźnienie dostaw wyniesie co najmniej 9 miesięcy, gdyż tyle czasu minie między pierwotnym terminem otwarcia ofert z 20 lutego a terminem obecnie zapowiedzianym. Zgodnie z postanowieniami specyfikacji istotnych warunków zamówienia terminy dostaw są zależne od daty podpisania umowy i wyglądają następująco:

– dostawa pierwszych 2 pojazdów objętych zamówieniem powinna nastąpić w terminie do 18 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy,

– dostawa kolejnych 10 pojazdów objętych zamówieniem powinna nastąpić w terminie do 48 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy, lecz nie wcześniej niż po zakończeniu 6-miesięcznej obserwacji eksploatowanych pierwszych dwóch pojazdów.

Czy podany termin 3 października okaże się wiążący? Patrząc na historię zamówienia nie byłoby zaskoczenia, kiedy otwarcie ofert przesunie się po raz kolejny. Do tematu będziemy wracać na łamach serwisu zbiorowy.info.

Total
0
Shares
Zobacz również: