Najdłuższe trasy pociągów pasażerskich w Polsce

Trasa pociągu TLK Ustronie /Fot.Portalpasażera.pl

Na polskie tory dziennie wyjeżdża kilka tysięcy pociągów. Pokonują one bardzo różne długości. Niektóre podczas swych tras przejeżdżają kilka, co najwyżej kilkanaście kilometrów. Spory odsetek pociągów regionalnych, a także większość pociągów dalekobieżnych pokonuje trasy liczące kilkaset kilometrów. Niektóre pociągi to jednak prawdziwe „włóczęgi Polski”, pokonujące w jedną stronę odległość przekraczającą 1000 kilometrów. Dziś postaramy się odnaleźć trze składy o najdłuższych w kraju relacjach.

Miejsce III
Trzecia najdłuższa trasa pociągu pasażerskiego w Polsce liczy sobie 1049,1 kilometra. Pokonuje są pociąg IC Malczewski kursujący z Przemyśla do Kołobrzegu. Podczas swojej drogi przejeżdża przez m.in. Rzeszów, Kraków, Częstochowę Stradom, Opole, Wrocław, Leszno, Poznań, Krzyż, Stargard, Białogard. Pokonanie tej trasy zajmuje 14 godzin i 19 minut.

Miejsce II
Na drugim miejscu w naszym rankingu znalazł się pociąg IC Matejko, kursujący w tym roku w relacji Przemyśl – Świnoujście. Przez Wiele lat miano pociągi o najdłuższej trasie miał kursujący w tej samej relacji pociąg IC Przemyślanin. W tym roku jednak w jedną stronę pokonuje on mniej niż 1000 kilometrów. IC Matejko w drodze znad morza do Przemyśla pokonuje aż 1053,7 kilometrów! Po drodze zabiera pasażerów z siedmiu województw. Jego trasa prowadzi m.in. przez Szczecin, Krzyż, Poznań, Leszno, Wrocław, Opole, Częstochowę Stradom, Kraków i Rzeszów. Rozkładowy czas przejazdu całej trasy wynosi 14 godzin i 9 minut. W praktyce pociąg bardzo często doznaje większych lub mniejszych opóźnień, w efekcie czego podróż wydłuża się.

Miejsce I
Bezsprzecznym zwycięzcą w długości trasy również jest łączącym Przemyśl z Wybrzeżem. Jest to pociąg TLK Ustronie. On również kursuje w relacji Przemyśl – Kołobrzeg. Jedzie on jednak inną trasą niż kursujący w tej samej relacji IC Malczewski. Po drodze przejeżdża przez Rzeszów, Kraków, Kielce, Radom, Warszawę, Iławę, Trójmiasto i Koszalin. To właśnie ta trasa liczy sobie najwięcej kilometrów w Polsce, bo aż 1182,5! Również długi jest czas przejazdu pociągu, który wynosi 17 godzin i 43 minuty. Podobnie jak inne wymienione w tekście pociągi TLK Ustronie także jest narażony na częste opóźnienia wynikające częściowo z długości trasy, a tym samym większych szans napotkania na potencjalne utrudnienia na drodze przejazdu. W efekcie pokonanie trasy często zajmuje znacznie więcej czasu.

Najdłuższa trasa pociągu regionalnego
Długości tras pociągów regionalnych w Polsce nie są tak spektakularne jak długości tras pociągów dalekobieżnych, lecz najdłuższa trasa pociągu regio także jest warta odnotowania. Jest to relacja Poznań Główny – Świnoujście, licząca sobie 324,8 kilometra. Obsługiwana jest nowoczesnymi EZT Impuls, a czas przejazdu tego odcinka wynosi 5 godzin i 23 minuty. Niewiele krótsza, bo licząca 323,4 kilometry jest relacja Poznań Główny – Szklarska Poręba Górna, obsługiwana składem wagonowym. Czas przejazdu w tym wypadku jest podobny i wynosi 5 godzin 47 minut.

Total
1
Shares
2 komentarze
  1. A gdzie w Polsce jest największa pochyłość na kolejowym szlaku oraz gdzie najwyżej i najniżej położone miejsce?

  2. Witam.
    W tekście dotyczącym długości tras regionalnych jest mały błąd. Bowiem trasa dłuższa jak wynika z tekstu jest krótsza od trasy krótszej która jak wynika z tekstu jest dłuższa.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: