Przełom na Pomorzu? Umowy na przewozy nawet czterokrotnie dłuższe

Dłuższe umowy mają pomóc w wymianie parku taborowego SKM Trójmiasto /Fot. Kacper Rompca

Szykuje się niewielki przełom w formie organizacji pasażerskich przewozów kolejowych na Pomorzu. Na części ciągów transportowych planowane jest udzielenia na okres dłuższy niż zazwyczaj stosowany jednoroczny. Czy zmiana pozwoli na rozpoczęcie inwestycji związane z wymianą pomorskiego parku taborowego?

Województwo pomorskie opublikowało informację o planowanym ogłoszeniu zamówienia na pasażerskie przewozy kolejowe na terenie województwa. Tym razem umowy maja być zawarte na okres nawet czterech lat, a nie jednego roku jak miało to miejsce w poprzednich latach. Niestety, umowa czteroletnia będzie obowiązywała tylko na wybranych liniach. Na części tras nadal przewidziana jest umowa jednoroczna.

Dotychczas umowy na przewozy na wszystkich trasach zawierano na jeden rok. Przewoźnicy, szczególnie PKP SKM wielokrotnie podkreślała, że jednoroczne umowy uniemożliwiają spółce zaciągnięcie kredytu na zakup nowych EZT, umożliwiających rozpoczęcie procesu wymiany mocno wyeksploatowanej floty pojazdów trakcji elektrycznej. Tym razem sytuacja ulegnie pewnej komplikacji, bowiem umowy na obsługę poszczególnych ciągów transportowych będą zawierane na różne okresy, mianowicie:

LiniaOkres wykonywania przewozów
(w latach)
Tczew – Gdańsk – Wejherowo/Lębork (kolej aglomeracyjna)3
Gdańsk – Gdańsk Port Lotniczy – Gdynia4
Słupsk – Lębork – Gdynia / Gdańsk1
Elbląg – Malbork – Tczew – Gdynia1
(Olsztyn / Iława) – Prabuty – Malbork – Tczew – Gdańsk / Gdynia1
(Bydgoszcz / Laskowice Pomorskie) – Smętowo – Tczew – Gdynia1
Kościerzyna – Gdynia4
Kościerzyna – Gdańsk4
Kartuzy – Gdańsk4
Hel – Władysławowo – Gdynia1
Grudziądz – Gardeja – Kwidzyn – Malbork/ Gdynia2
Słupsk – Ustka1

Umowy jednoroczne będą dotyczyły zatem linii, na których przewoźnikiem są obecnie Przewozy Regionalne. Umowy czteroletnie będą dotyczyć linii wchodzących w skład projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na ciąg Tczew – Gdańsk – Wejherowo – Lębork, który obecnie jest obsługiwany na odcinku Gdańsk Śródmieście – Lębork przez SKM, przewidziana jest umowa trzyletnia. Jest to linia, po której kursują najbardziej wyeksploatowane pojazdy trójmiejskiej SKM, czyli EZT EN57 i EN71. Czy jest to jednak okres wystarczająco długi, by SKM mogła uzyskać kredyt na zakup nowego taboru? Na razie wiemy jedynie, że przewoźnik wielokrotnie podkreślał, że potrzebuje umowy minimum pięcioletniej. Jednakże zarówno przewoźnik jak i organizator przewozów mają nadzieję, że wspomniany zakup taboru przez SKM dojdzie wreszcie do skutku.

Jak długie są natomiast umowy z przewoźnikami w innych województwach? W województwie śląskim w 2015 roku została zawarta dziesięcioletnia umowa na realizację pasażerskich przewozów kolejowych z Kolejami Śląskimi. W ubiegłym roku została ona jednak aneksowana, dzięki czemu zakres jej obowiązywania rozszerzono aż do 15 lat, czyli do końca 2030 roku. Województwo mazowieckie zawarło z Kolejami Mazowieckimi umowę obowiązującą przez 14 lat, od początku roku 2010 do końca roku 2024.W województwie zachodniopomorskim z kolei zawarto w 2016 roku umowę czteroletnią. Jednak w województwie łódzkim zawarta w zeszłym umowa na przewozy zawarta z Przewozami Regionalnymi obowiązuje jedynie przez dwa lata. Można zatem zauważyć, że poszczególne samorządy nadal podchodzą do tematu organizacji połączeń kolejowych w sposób zróżnicowany, a polityka województwa pomorskiego nie jest odosobnionym przypadkiem.

Total
0
Shares
Zobacz również: