Kłopoty w Deutsche Bahn. Arriva może pójść pod młotek

Arriva jest spółką zależną od grupy DB

Ze sporymi kłopotami boryka się obecnie koncern kolei niemieckich Deutsche Bahn AG. Do spektrum problemów należą zarówno opóźnienia w ruchu pasażerskim, spadek liczby przewożonych towarów, ale także finansowe problemy spółki oraz polityczne postulaty kierowane w stosunku do zarządu. Jak donoszą niemieckie media, w ostatnich dniach przewodniczący zarządu Deutsche Bahn AG Richard Lutz poinformował managerów koncernu o kiepskiej sytuacji rozsyłając raport dotyczący stanu spółki.

Punktualność pociągów
W sierpniu tylko 69,8% pociągów dalekobieżnych było punktualnych (przy czym za punktualny uznaje się każdy pociąg, który dotrze do celu z opóźnieniem nie większym niż 6 minut). Prawdopodobnie sierpień nie będzie tutaj jedynym kiepskim miesącem. Już wiadomo, że do końca roku nie uda się zrealizować założonego celu, według którego 80% pociągów dalekobieżnych miało dotrzeć bez opóźnień do swoich stacji przeznaczenia. W tym kontekście warto przywołać fakt, że jeszcze w listopadzie 2017 roku DB ogłosiło, że nie zrealizuje wyznaczonych sobie założeń w tym obszarze (punktualności na poziomie 81%).

Z opóźnieniami wiąże się kolejny problem: proces zwrotu kosztów za bilety. Do tej pory koleje niemieckie oferowały podróżnym dość szczegółowy formularz, który niezadowlony podróżny mógł (na koszt odiorcy) przesłać pocztą lub oddać w każdej kasie DB. W przypadku, gdy sprawa tyczyła się opóźnienia na sieci krajowej, pasażer dostawał swoje pieniądze od razu do ręki. Teraz jednak rząd federalny ustami minister ochrony konsumentów Katariny Barley postuluje wprowadzenie formularza online, w dodatku ograniczonego jedynie do niezbędnego minimum.

Problemy finansowe
W chwili obecnej zadłużenie koncernu wynosi 19,7 mld euro, przy czym granicą maksymalnego zadłużenia jest 20 mld euro. Spadki dotyczą zarówno przewozów towarowych, gdzie co raz więcej dotychczasowych klientów decyduje się na przejście na transport drogowy. Krytyce została poddana także nowa polityka cenowa w segmencie przewozów pasażerskich, gdzie DB chce konkurować cenowo z FlixBusem i tanimi liniami lotniczymi oferując nowy rodzaj biletów kategorii Sparpreise, jeszcze tańszych niż dotychczas. W rezultacie przypływ nowych klientów może nie zrównoważyć strat spowodowanych tańszą ofertą.

Zieloni z pakietem zmian
W odpowiedzi na kryzys u narodowego przewoźnika kolejowego partia Zielonych zaproponowała pakiet zmian, które mają poprawić sytuację kolei w Niemczech. Głównymi postulatami jest oddzielenie przewozów od infrastruktury, a więc de facto rozmontowanie koncernu. Zdaniem Zielonych DB powinno sprzedać zagraniczne spółki-córki: Arrivę oraz DB Schenker. Dalej proponowane jest uproszczenie systemu taryfowego dla podróżnych oraz uaktracyjnienie przewozów cargo poprzez zwiększenie myta na przewozy w transporcie drogowym.

Total
18
Shares
Zobacz również: