Przetarg na tramwaje dla Warszawy od nowa

Zakup nowych tramwajów pomoże w wyeliminowaniu pojazdów najstarszego typu. /Fot.Krzysztof J1 /Wikimedia

Poprzednie, mocno rozciągnięte w czasie zamówienie, o którym pisaliśmy wielokrotnie, ostatecznie nie doszło do skutku. Pierwszy przetarg ostatecznie został odwołany decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie pod koniec sierpnia. Teraz ogłoszone zostało nowe postępowanie ze zmodyfikowanymi kryteriami.

Przetarg znów dotyczy dostawy 213 nowych, niskopodłogowych tramwajów, w tym 123 w zamówieniu podstawowym i 90 w ramach opcji. Wraz z pojazdami ma być dostarczone specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakietem naprawczym, pakietem eksploatacyjnym, a także pakietem materiałów niezbędnych do przeprowadzenia naprawy głównej. Ponadto dostarczona będzie dokumentacja techniczna wraz z licencjami i oprogramowani, a także przeprowadzone zostaną niezbędne szkolenia.

W tym przetargu kryteria oceny ofert będą następujące:

– cena oferty – 64%;
– zużycie energii – 12%;
– rozwiązania techniczne – 14%, w tym: nacisk osi tramwaju na tor, długość płaskiej podłogi, odległość dolnej krawędzi otworu drzwi dwustrumieniowych od osi wzdłużnej tramwaju, nachylenie podłogi, odległość pomiędzy pierwszymi drzwiami i czołem tramwaju;
– ograniczenie emisji hałasu – 4%, w tym poziom dźwięku na zewnątrz tramwaju i wewnątrz tramwaju na postoju;
– plan utrzymania tramwaju – 4%;
– okres gwarancji 2%.

Pojazdy będą zarówno jednokierunkowe jak i dwukierunkowe. Tramwaje będą miały zróżnicowane długości celem dostosowania do obsługi zarówno mocno obciążonych linii, jak i linii o mniejszym znaczeniu. Wszystkie będą standardowo wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz, co ciekawe, zasobniki energii. Nowe wagony nie tylko zastąpią znaczą część wysokopodłogowych wagonów z rodziny 105Na, ale także pozwolą obsłużyć nowe trasy do Wilanowa, na Gocław oraz ulicę Kasprzaka.

Zamawiający oczekuje, że pierwsze wagony powinny pojawić się na warszawskich torach za 4 lata, do października 2022 roku. Pojazdy zamówione w ramach opcji powinny pojawiać się do końca października 2023 roku. Wartość zamówienia szacowana jest na kwotę około 1,9mld złotych.

Total
5
Shares
Zobacz również: