Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Przetarg na tramwaje dla Warszawy od nowa

Poprzednie, mocno rozciągnięte w czasie zamówienie, o którym pisaliśmy wielokrotnie, ostatecznie nie doszło do skutku. Pierwszy przetarg ostatecznie został odwołany decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie pod koniec sierpnia. Teraz ogłoszone zostało nowe postępowanie ze zmodyfikowanymi kryteriami.

Przetarg znów dotyczy dostawy 213 nowych, niskopodłogowych tramwajów, w tym 123 w zamówieniu podstawowym i 90 w ramach opcji. Wraz z pojazdami ma być dostarczone specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakietem naprawczym, pakietem eksploatacyjnym, a także pakietem materiałów niezbędnych do przeprowadzenia naprawy głównej. Ponadto dostarczona będzie dokumentacja techniczna wraz z licencjami i oprogramowani, a także przeprowadzone zostaną niezbędne szkolenia.

W tym przetargu kryteria oceny ofert będą następujące:

– cena oferty – 64%;
– zużycie energii – 12%;
– rozwiązania techniczne – 14%, w tym: nacisk osi tramwaju na tor, długość płaskiej podłogi, odległość dolnej krawędzi otworu drzwi dwustrumieniowych od osi wzdłużnej tramwaju, nachylenie podłogi, odległość pomiędzy pierwszymi drzwiami i czołem tramwaju;
– ograniczenie emisji hałasu – 4%, w tym poziom dźwięku na zewnątrz tramwaju i wewnątrz tramwaju na postoju;
– plan utrzymania tramwaju – 4%;
– okres gwarancji 2%.

Pojazdy będą zarówno jednokierunkowe jak i dwukierunkowe. Tramwaje będą miały zróżnicowane długości celem dostosowania do obsługi zarówno mocno obciążonych linii, jak i linii o mniejszym znaczeniu. Wszystkie będą standardowo wyposażone w klimatyzację, monitoring, system informacji pasażerskiej oraz, co ciekawe, zasobniki energii. Nowe wagony nie tylko zastąpią znaczą część wysokopodłogowych wagonów z rodziny 105Na, ale także pozwolą obsłużyć nowe trasy do Wilanowa, na Gocław oraz ulicę Kasprzaka.

Zamawiający oczekuje, że pierwsze wagony powinny pojawić się na warszawskich torach za 4 lata, do października 2022 roku. Pojazdy zamówione w ramach opcji powinny pojawiać się do końca października 2023 roku. Wartość zamówienia szacowana jest na kwotę około 1,9mld złotych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More