Dolnośląski samorząd chce przejąć kolejne linie od PKP

EZT 45WE Impuls Kolei Dolnośląskich na stacji Szklarska Poręba Górna/Fot. Emil Włuka

Samorząd Województwa Dolnośląskiego planuje przejąć od grupy PKP kolejne 22 odcinki linii kolejowych w regionie. Dziś nieużywane liniowo tory, po remoncie, mają być wykorzystywane przez Koleje Dolnośląskie.

Przejmowanie od PKP PLK linii kolejowych przez dolnośląski samorząd to szansa na rewitalizację linii kolejowych w regionie. Obecnie władze województwa, za pośrednictwem spółki zależnej, są właścicielami kilku linii kolejowych, które dla PKP PLK były nieopłacalne. Przejęte linie zostały wyremontowane i dziś wykorzystywane są w regularnym ruchu pasażerskim.

Samorządowcy ogłosili właśnie gotowość do przejęcia kolejnych 22 tras w oparciu o ustalenia z PKP S.A. i PKP PLK. – Połączenia bezpośrednie z Wrocławiem otrzymają stolice 4 powiatów, czyli Kamienna Góra, Lwówek Śląski, Góra i Złotoryja, oraz 13 innych miast i kilka gmin o łącznej populacji ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków – wyjaśnia radny wojewódzki Patryk Wild w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Samorząd liczy na finansowanie inwestycji z Funduszu Kolejowego. Koleje Dolnośląskie zapewniają, że będą gotowe do obsługi nowych połączeń.

Total
3
Shares
Zobacz również: