Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Zmiana czasu – co to oznacza dla pasażerów kolei?

W najbliższy weekend po raz kolejny będzie miało miejsce odwołanie czasu letniego wschodnioeuropejskiego i wprowadzony zostanie czas zimowy środkowoeuropejski. Każda zmiana czasu wiąże się z pewnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu kolei. Jak zmianę czasu odczuwają pasażerowie i inni klienci kolei?

Prawdopodobnie nadchodząca zmiana czasu będzie przedostatnią w Polsce. Od przyszłego roku planowane jest zaniechanie zmian czasu i zachowanie czasu letniego środkowoeuropejskiego przez cały rok. Nie ma jednak jeszcze pewności, że zmiany czasu będą zniesione. Do tego czasu, co najmniej dwa razy kolej będzie musiała poradzić sobie z ową zmianą, która nieco dezorganizuje pracę transportu kolejowego, a także stanowi spore utrudnienie dla podróżnych.

Czas letni na zimowy zmieniany jest w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegara cofane są wówczas do tyłu z godziny 3 na 2, dzięki czemu zyskujemy dodatkową godzinę. Czas zimowy jest zmieniany na letni w ostatni weekend marca, również z soboty na niedzielę. W tym wypadku wskazówki zegara są przesuwane do przodu z godziny 2 na 3, przez co tracimy jedną godzinę. Kolej jest przygotowana na te zmiany. W noce, kiedy dokonywana jest zmiana czasu wprowadzany jest Przejściowy Rozkład Jazdy Pociągów. Pociągi kursujące w ramach Indywidualnego Rozkładu jazdy mają wówczas opracowywany specjalny, przejściowy rozkład jazdy, co uwzględnione jest w instrukcji PKP PLK o konstrukcji rozkładu jazdy pociągów.

Co się dzieje z nocnymi pociągami pasażerskimi? Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, czyli tej nadchodzącej w najbliższy weekend, pociągi o godzinie 3:00 zatrzymują się na najbliższej stacji i czekają 60 minut, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Pasażerowie spędzają zatem w podróży więcej czasu. Pociągi lokalne, które kursują w godzinę zmiany czasu, pojadą na całej trasie według czasu zimowego.

Inaczej jest w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni. Wówczas pociągi kursujące nocą będą opóźnione o 60 minut na wszystkich stacjach, do których przyjazd zaplanowany był po godzinie 2:00. Jest to jednak jedynie opóźnienie teoretyczne. Rzeczywisty czas przejazdu jest jednak dokładnie taki sam. Wszystkie pociągi, których godzina rozpoczęcia kursu jest późniejsza niż 3:00 kursują według czasu letniego bez opóźnień.

Szczegóły dotyczące dokładnych godzin kursowania kursujących w noc zmiany czasu poszczególni przewoźnicy publikują na swoich stronach internetowych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More