Zmiana czasu – co to oznacza dla pasażerów kolei?

W najbliższy weekend po raz kolejny będzie miało miejsce odwołanie czasu letniego wschodnioeuropejskiego i wprowadzony zostanie czas zimowy środkowoeuropejski. Każda zmiana czasu wiąże się z pewnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu kolei. Jak zmianę czasu odczuwają pasażerowie i inni klienci kolei?

Prawdopodobnie nadchodząca zmiana czasu będzie przedostatnią w Polsce. Od przyszłego roku planowane jest zaniechanie zmian czasu i zachowanie czasu letniego środkowoeuropejskiego przez cały rok. Nie ma jednak jeszcze pewności, że zmiany czasu będą zniesione. Do tego czasu, co najmniej dwa razy kolej będzie musiała poradzić sobie z ową zmianą, która nieco dezorganizuje pracę transportu kolejowego, a także stanowi spore utrudnienie dla podróżnych.

Czas letni na zimowy zmieniany jest w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegara cofane są wówczas do tyłu z godziny 3 na 2, dzięki czemu zyskujemy dodatkową godzinę. Czas zimowy jest zmieniany na letni w ostatni weekend marca, również z soboty na niedzielę. W tym wypadku wskazówki zegara są przesuwane do przodu z godziny 2 na 3, przez co tracimy jedną godzinę. Kolej jest przygotowana na te zmiany. W noce, kiedy dokonywana jest zmiana czasu wprowadzany jest Przejściowy Rozkład Jazdy Pociągów. Pociągi kursujące w ramach Indywidualnego Rozkładu jazdy mają wówczas opracowywany specjalny, przejściowy rozkład jazdy, co uwzględnione jest w instrukcji PKP PLK o konstrukcji rozkładu jazdy pociągów.

Co się dzieje z nocnymi pociągami pasażerskimi? Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, czyli tej nadchodzącej w najbliższy weekend, pociągi o godzinie 3:00 zatrzymują się na najbliższej stacji i czekają 60 minut, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Pasażerowie spędzają zatem w podróży więcej czasu. Pociągi lokalne, które kursują w godzinę zmiany czasu, pojadą na całej trasie według czasu zimowego.

Inaczej jest w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni. Wówczas pociągi kursujące nocą będą opóźnione o 60 minut na wszystkich stacjach, do których przyjazd zaplanowany był po godzinie 2:00. Jest to jednak jedynie opóźnienie teoretyczne. Rzeczywisty czas przejazdu jest jednak dokładnie taki sam. Wszystkie pociągi, których godzina rozpoczęcia kursu jest późniejsza niż 3:00 kursują według czasu letniego bez opóźnień.

Szczegóły dotyczące dokładnych godzin kursowania kursujących w noc zmiany czasu poszczególni przewoźnicy publikują na swoich stronach internetowych.

Total
1
Shares
Zobacz również: