Bittel: kolej ma być już główną gałęzią transportu zbiorowego

Modernizacja dworców kolejowych oraz wart 70 mld zł Krajowy Program Kolejowy mają spowodować, że kolej będzie główną gałęzią transportu. Takie plany prezentuje Ministerstwo Infrastruktury.

– Polska kolej się zmienia z dnia na dzień, konsekwentnie realizujemy programy modernizacyjne. Chcemy stawiać na rozwój polskiej kolei, w przyszłości będzie to główna gałąź transportu zbiorowego – podkreśla wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w rozmowie z Newserią.

Fundamentem zmian ma być opiewający na ponad 70 mld zł Krajowy Program Kolejowy, w ramach którego zostanie zmodernizowanych ok. 9 tys. kilometrów torów kolejowych, a użytkownicy kolei odczują skrócenie czasów podróży. Poprawi się też przepustowość i bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych oraz możliwości operowania przewoźników cargo. KPK obejmuje w sumie 220 zadań inwestycyjnych w horyzoncie do 2023 roku.

– Na kolei dzieje się dziś bardzo dużo. Jesteśmy liderem w ramach pozyskiwania środków z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Do tego mamy program utrzymaniowy wart 23 mld zł, który służy temu, aby nową infrastrukturę utrzymywać w należytym stanie, ale też powoli odrabiać wieloletnie zaległości na polskiej kolei. Jeszcze kilka lat temu nie było na nią mody, teraz na szczęście ten trend się odwrócił – mówi Andrzej Bittel.

Total
9
Shares
Zobacz również: