Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Koniec renesansu kolei na Dolnym Śląsku?

Nowy roczny rozkład jazdy 2019/2020 prawdopodobnie przyniesie pierwsze od wielu lat cięcia w rozkładzie jazdy pociągów regionalnych na Dolnym Śląsku. Zlikwidowane mają zostać późnowieczorne kursy w wielu relacjach, zarówno obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie jak i Przewozy Regionalne.

Od kilku dni w wyszukiwarce PKP PLK dostępny jest wstępny zarys rocznego rozkładu jazdy 2019/2020. W województwie dolnośląskim pasażerowie nie będą mieli powodów do zadowolenia. 

Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jest skrócenie do Jeleniej Góry ostatniego pociągu relacji Wrocław Główny – Szklarska Poręba Górna, odjeżdżającym ze stolicy województwa o godzinie 17:18 i przyjeżdżającego w Karkonosze o 20:24. Oznacza to, że od nowego rozkładu jazdy ostatni pociąg do Szklarskiej Poręby w dni robocze odjedzie z Wrocławia już o godzinie 15:10. Tym samym w tej relacji pozostanie zaledwie 5 par pociągów KD oraz 1 para pociągów Polregio. Co ciekawe liczba połączeń w drodze powrotnej nie ulegnie zmianie (6 połączeń KD i 1 pociąg Polregio). Skład na pierwszy poranny pociąg ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wrocławia zostanie podesłany rozkładowym pociągiem z Jeleniej Góry, przyjeżdżającym o godzinie 6:20. Należy nadmienić, że w tej godzinie przeważa ruch pasażerów w kierunku większego ośrodka miejskiego jakim jest Jelenia Góra, co może budzić obawy o racjonalność wspomnianego połączenia.

Ostatnie w dobie kursy mają być zlikwidowane także na innych trasach. Będą to między innymi kursy na trasach:

  • Wrocław – Trzebnica – ostatni kurs w obecnym rozkładzie o 22:48, zaś w przyszłym rozkładzie jazdy o 20:55;
  • Trzebnica – Wrocław – pierwszy kurs w obecnym rozkładzie jazdy o 4:36, w przyszłym rozkładzie 5:41;
  • Wrocław – Oleśnica – ostatni kurs w obecnym rozkładzie o 22:38, w przyszłym rozkładzie jazdy o 21:17;
  • Oleśnica – Wrocław – pierwszy kurs w obecnym rozkładzie jazdy o 4:30, w przyszłym o 5:22
  • Wrocław – Jelcz-Laskowice – ostatni kurs w obecnym rozkładzie jazdy o 22:52, w przyszłym rozkładzie o 21:20;
  • Jelcz-Laskowice – Wrocław – pierwszy kurs w obecnym rozkładzie jazdy o 4:40, w przyszłym rozkładzie o 5:40.

Ponadto likwidacji ulegnie jedna para pociągów w relacji Wałbrzych – Kłodzko (18:48 z Wałbrzycha do Kłodzka oraz 5:00 z Kłodzka do Wałbrzycha), Kłodzko – Kudowa-Zdrój (20:04 z Kłodzka do Kudowy oraz 13:32 z Kudowy do Kłodzka).

Likwidacja pierwszych i ostatnich w dobie kursów na wielu liniach może uniemożliwić mieszkańcom województwa dojazd do pracy na zmiany wczesnoporanne i powrót z pracy ze zmian późnowieczornych. Może to spowodować konieczność rezygnacji części osób z pracy lub zmianę środka transportu z kolei na transport indywidualny.

Marszałek zaprzecza

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oficjalnie zaprzecza cięciom w rozkładzie jazdy 2019/2020. – Chcę podkreślić, że w nowym rozkładzie kolejowym na 2019/2020 planujemy zwiększenia kursów i pracy eksploatacyjnej pociągów, spodziewamy się również wzrostu liczby pasażerów korzystających z oferty Kolei Dolnośląskich. Kolej tworzymy dla Dolnoślązaków i z myślą o nich pracujemy nad jak najlepszą jakością przewozów kolejowych w regionie. To dla nas najważniejszy cel – zapewniał w rozmowie z dziennikarzami Gazety Wrocławskiej Michał Nowakowski, rzecznik marszałka Przybylskiego.

Są też pozytywy

Pozytywne zmiany w nowym rozkładzie jazdy dotyczą jedynie uruchomienia 8 par pociągów pasażerskich na rewitalizowanej trasie Lubin – Głogów, którą obsłużą Koleje Dolnośląskie oraz uruchomienia 7 bezpośrednich par pociągów w relacji Zgorzelec – Wrocław dzięki przeprowadzanej przez PKP PLK elektryfikacji odcinka Węgliniec – Zgorzelec.

Należy mieć na uwadze, że dostępny na stronie PKP Polskich Linii Kolejowych rozkład jazdy 2019/2020 nie jest jeszcze wersją ostateczną.

Źródło Gazeta Wrocławska

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More