Koronawirus vs. transport zbiorowy. Jakie zmiany spotkały pasażerów?

Praktycznie zamknięte lotniska, odwołane pociągi i samoloty, transport miejski kursujący jak w wakacje lub soboty – transport zbiorowy reaguje na epidemię koronawirusa. Przedstawiamy sześć największych zmian, jakie zaszły w minionym tygodniu.

1. Odwołane połączenia międzynarodowe

Piątkową decyzją rządu wszystkie połączenia międzynarodowe (kolejowe i lotnicze) zostały zawieszone. Jak zapewnił w czasie konferencji Mateusz Morawiecki, nadal będą utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju. Jednak wszyscy wracający będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy nie zostanie ograniczony, choć władze zachęcają do pozostania w domach. Jak informuje Rynek Lotniczy, PLL LOT rozważa również zawieszenie lotów krajowych.

2. Rozkłady wakacyjne lub odwołane kursy

Sobotnie lub wakacyjne rozkłady jazdy obowiązują od przyszłego poniedziałku praktycznie we wszystkich miastach organizujących komunikację miejską. Wakacyjne rozkłady jazdy wprowadzają też komercyjni przewoźnicy międzymiastowi. Powodem zmian jest wprowadzenie przez wiele firm pracy zdalnej oraz zamknięcie na minimum dwa tygodnie szkół i uczelni wyższych.

Przewoźnicy kolejowi, którzy nie mogą prosto wprowadzić nowych rozkładów jazdy, kasują kursy. Łódzka Kolej Aglomeracyjna odwoła od wtorku ponad 60 pociągów kursujących codziennie po torach.

3. Ciepłe guziki nieczynne

Jedną z pierwszych decyzji wielu przewoźników miejskich i kolejowych było wyłączenie tzw. “ciepłych guzików” zlokalizowanych przy wejściach do pojazdów. Zdaniem wielu osób, działanie to było nieskuteczne ponieważ pasażerowie odruchowo i tak wciskali przyciski.

4. Strefy buforowe w pojazdach

Spora część kabin prowadzących autobusy i tramwaje nie posiada pełnego oddzielenia od strefy pasażerskiej. Przewoźnicy poradzili sobie odcinając pierwszy rząd siedzeń taśmą. Zbudowanie strefy buforowej powoduje też odcięcie pasażerów od pierwszych drzwi, które zazwyczaj zostały zablokowane, a na zewnątrz pojawił się komunikat dla pasażerów.

5. Ograniczenie sprzedaży biletów

W wielu miastach prowadzący pojazdy nadal prowadzą sprzedaż biletów. Z obawy przed koronawirusem kierowcy i motorniczowie domagali się od przewoźników zwolnienia ich z tego obowiązku. Wraz z pojawieniem się stref buforowych, sprzedaż biletów w autobusach i tramwajach została wstrzymana.

6. Gruntowana dezynfekcja pojazdów

Jak zapewniają przewoźnicy, wszystkie pojazdy są myte i dezynfekowane codziennie. Szczególny nacisk kładziony jest na mycie, wycieranie i dezynfekowanie elementów najczęściej dotykanych przez pasażerów: przycisków, uchwytów, stolików czy ekranów dotykowych w automatach biletowych.

Total
7
Shares
Zobacz również: