Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Gdzie są nowe Flirty Kolei Mazowieckich?

We wrześniu 2019 roku na targach TRAKO w Gdańsku zaprezentowano pierwszy z nawet 71 zamówionych przez Koleje Mazowieckie elektrycznych zespołów trakcyjnych Flirt3. Pojazdy miały wejść do ruchu 4 miesiące temu, lecz do dziś pasażerowie nie mogą cieszyć się z nowych warunków podróży. Co dzieje się z nowymi pociągami Kolei Mazowieckich?

Koleje Mazowieckie planowały wdrożyć do eksploatacji pierwsze zamówione jednostki wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 2019/2020, czyli w grudniu ubiegłego roku. Niestety przewoźnikowi nie udało się zrealizować tego planu. Okazuje się, że producent napotkał na przeszkody formalne.

– Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Stadler w trakcie realizacji zamówienia zaistniały okoliczności niezależne od producenta, które miały wpływ na harmonogram realizacji projektu. Są one związane ze zmianami w przepisach prawa i normach, co znacząco wpłynęło m.in. na wydłużenie procedury uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu kolejowego zgodnego z TSI. Dodatkowo trwająca obecnie pandemia koronawirusa ma także duży wpływ na realizację kontraktu – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich.

Obecnie wniosek o zezwolenie do eksploatacji typu pojazdu zgodnego z Techniczną Specyfikacją Interoperacyjności jest procedowany w Urzędzie Transportu Kolejowego. Niestety, jak informuje przewoźnik, zmienna sytuacja związana z pandemią COVID-19 nie pozwala przewidzieć, kiedy nastąpi odbiór pierwszych jednostek Zatem pytanie, kiedy pierwsze składy pojadą z pasażerami pozostaje na razie bez odpowiedzi. Na odbiory czeka już 8 gotowych pojazdów.

EN57 na bocznicy

Nie czekając na odbiory nowych flirtów, Koleje Mazowieckie wycofują już część jednostek EN57. Nie wpływa to negatywnie na sytuację taborową, bowiem z powodu pandemii kursowanie części pociągów odwołano. Przyczyną ich wycofania nie jest jednak pandemia, lecz ich przebieg.

– Obecnie jest wyłączonych z ruchu 15 pojazdów tej serii. Wynika to z osiągnięcia przez te pojazdy przebiegu kwalifikującego je do naprawy P5 tzw. głównej. Spółka zrezygnowała z dalszego wykonywania tych napraw m.in. dlatego, że zamówiła nowe pojazdy, ale też z braku możliwości uzyskania dofinansowania do tego typu napraw z modernizacją. Do końca tego roku planowane jest wyłączenie z ruchu kolejnych 9 sztuk ezt EN57 – tłumaczy nam Donata Nowakowska.

4 Komentarze
 1. Kambodżanin mówi

  Pytanie: co według Stadlera epidemia koronawirusa ma do homologacji składów która odbywa się w bulach już od września tamtego roku, na długo przed epidemią? Stadler zawalił, bo za późno zaczął produkować składy i liczyli, że w 2 miesiące przejdą homologację, a tu guzik.

 2. DarekP mówi

  W tym „bulu” połączyłeś się z byłym prezydentem, natomiast z powodu pandemii część urzędników może po prostu nie pracować. Wystarczy, że są to kobiety, które musiały zostać w domu z powodu konieczności opieki nad dziećmi. To jeden z banalnych przykładów.

 3. Kambodżanin mówi

  W „bulu” 🙂
  Nie mniej jednak, epidemia trwa w Polsce od pierwszej dekady marca, a kwarantanna zaczęła się 2 tygodnie później. A wcześniej? Spali? Takie samo tłumaczenie było w grudniu, gdzie pociągi powinny już jeździć (te 4 miesiące są naginane bo składy miały być w listopadzie). Dla mnie po prostu tłumaczenie jest żałosne, tylko dziwię się, że odwala to Stadler, a nie pewien inny producent (przez którego wogóle umowę anulowano). Ile można testować pociągi? Jakby były sprawne układy toczne, czy elektronika (tak z tym były główne problemy bo Stadler chciał sobie poeksperymentować). Mam nadzieję, że KM dowalą karę zgodnie z umową. Albo wytargują kolejne 2 składy za darmo.

 4. Kambodżanin mówi

  Opóźnienie wynosi już 6 miesięcy, a składów nie widać.
  I tak LK7 ma dość EN57, to jeszcze to…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More