Czy Piotrków Trybunalski zyska więcej połączeń ŁKA?

36Web-004 na stacji w Piotrkowie Trybunalskim/fot. Emil Włuka

Piotrków Trybunalski jest drugim najludniejszym miastem w województwie łódzkim. Zamieszkuje go dzisiaj 72 tysiące mieszkańców. Mimo to, właśnie do tego miasta Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma najuboższą ofertę. Dlaczego?

Łódzka Kolej Aglomeracyjna od kilku lat dynamicznie rozszerza swoją działalność. Jej dobra oferta zapewniająca dużą liczbę połączeń z Łodzią pojawiła się już w Sieradzu, Łowiczu, Kutnie, Skierniewicach, Koluszkach. Najnowszymi połączeniami w ofercie są połączenia z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego oraz Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska. Początkowo do wszystkich tych trzech miejscowości kursowała tylko jedna para połączeń. W grudniu ubiegłego roku znacznie zwiększono liczbę połączeń na  linii do Tomaszowa. Na trasie do Piotrkowa dodano z kolei tylko jedną parę pociągów. Do Radomska nie dodano z kolei żadnych połączeń. Na tym ciągu kursuje także 12 par pociągów Polregio. Razem z połączeniami ŁKA do Piotrkowa dociera zatem 14 par pociągów, a do Radomska 13 par. W porównaniu z liniami do mniejszego Sieradza czy Skierniewic, nadal jest to skromna oferta. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapewnia jednak, że linia w kierunku Piotrkowa i Radomska ma duży potencjał.

– O dużym potencjale trasy z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska świadczyć może m.in. liczba kursów obecnie uruchamianych przez przewoźników busowych. Z cyklicznie przeprowadzanych badań otoczenia konkurencyjnego wynika, że podróżni z miejscowości położonych wzdłuż tej linii, korzystają z tej formy dotarcia do pracy i szkoły 5 razy w tygodniu. Celem łódzkiej kolei jest skonstruowanie oferty przewozowej zapewniającej dowóz/ odwóz z pracy i szkół mieszkańcom Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego oraz mniejszych miejscowości położonych przy linii. –mówi w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Joanna Osińska, rzecznik prasowy ŁKA. – Uruchomione obecnie przez ŁKA  połączenia do Piotrkowa Trybunalskiego i do Radomska stanowią jedynie niewielkie uzupełnienie połączeń realizowanych przez Polregio. Mimo tego przewozy cieszą się zainteresowaniem podróżnych – dodaje.

Kluczowa jest integracja

Jak zaznacza przewoźnik, warunkiem zapewniającym kompleksowy przewóz pasażerów z domu do pracy lub szkoły i z powrotem jest integracja połączeń kolejowych z transportem dowozowym. Mogą to być np. autobusy lub busy dowożące do kolei mieszkańców miejscowości położonych w oddaleniu od linii kolejowej. Integracja zbiorowego transportu kolejowego i drogowego jest kluczowa dla stworzenia atrakcyjnej dla pasażerów oferty i zapewnienia wysokiej frekwencji w pociągach. Ważna w tym zakresie będzie współpraca organizatora przewozów kolejowych, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego z leżącymi wzdłuż linii kolejowej gminami. 

Dla mieszkańców Piotrkowa i Radomska jest jednak dobra wiadomość. Organizator przewozów wraz z Łódzką Koleją Aglomeracyjną pracuje nad rozszerzeniem oferty pod koniec tego roku.

– ŁKA, wspólnie z Organizatorem przewozów – Samorządem Województwa Łódzkiego, jest w trakcie przygotowywania nowej oferty dla linii komunikacyjnej Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko. Uruchomienie regularnych połączeń ŁKA na ww. trasie nastąpi od 13.12.2020 r., tj. od wprowadzenia  nowego rozkładu jazdy 2020/2021 – informuje Joanna Osińska.

Czy jest tabor do obsługi dodatkowych połączeń?

Niestety nadal nie wiadomo ile nowych połączeń do Piotrkowa i Radomska uruchomi od grudnia ŁKA. Nie wiadomo, czy przewoźnik posiada odpowiednią rezerwę taborową do znacznego zwiększenia oferty na trasie do Piotrkowa i Radomska. Dostawy 14 nowych Impulsów 2 już zakończyły się, a po dostawach radyklanie zwiększono ofertę tylko na linii do Tomaszowa. Przewoźnik nie podaje informacji, ile wolnych sztuk taboru posiada do obsługi dodatkowych połączeń.

– Rezerwa taborowa utrzymywana jest na minimalnym poziomie, gwarantującym ciągłość realizacji pracy przewozowej. Eksploatowany przez spółkę tabor poddawany jest systematycznie wszystkim wymaganym poziomom utrzymania technicznego. Dzięki tym działaniom ŁKA utrzymuje wysoki stopień gotowości i niezawodności taboru. Wpływ na efektywność wykorzystania taboru mają, w znacznym stopniu, toczące się prace modernizacyjne i remonty infrastruktury kolejowej w województwie łódzkim – tłumaczy zwięźle Joanna Osińska.

Total
12
Shares
Zobacz również: