FlixBus z najdłuższą w Europie linią napędzaną biopaliwem

Fot. Flixbus

FlixBus uruchomił właśnie linię LN724 na trasie Brest – Grenoble. Jest to najdłuższa regularna linia autobusowa, na której kursują pojazdy zasilane biopaliwem. Efektem wykorzystania technologii jest zmniejszenie emisyjności CO2 o 70%.

Testowanie alternatywnych paliw jest jednym z kierunków rozwoju branży autobusowej. Najnowsza współpraca FlixBusa z Volvo Buses polega na wykorzystaniu biodiesla Oleo100, wytwarzanego w 100% z francuskiego rzepaku.

– Volvo Bus podziela naszą wizję tworzenia rozwiązań w kierunku bardziej zrównoważonego podróżowania i produkując autobusy klasy premium gwarantuje jakość, jakiej oczekują klienci FlixBusa. Na całym świecie regularnie nawiązujemy współprace z różnymi partnerami, aby maksymalnie zmniejszyć ślad węglowy podróży FlixBusem. Obecnie Francja w tej dziedzinie jest pionierem, dzięki ambitnym partnerom, takim jak Volvo Bus, Morio i Saipol, ale mocno liczę na to, że niedługo podobne rozwiązania pojawią się także na polskim rynku.

Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, Ukrainie i krajach bałtyckich.

Codzienne kursy FlixBusa pomiędzy Brest i Grenoble będą rocznie oznaczać, że zielone pojazdy pokonają aż 830 000 kilometrów rocznie spalając przy tym do 200 000 litrów paliwa.

Najnowsza współpraca FlixBusa z Volvo to europejski debiut w dziedzinie podróży komercyjnych. Oleo100 całkowicie spełnia najnowsze kryteria neutralności klimatycznej poprzez przekształcanie odnawialnej biomasy w paliwo. W procesie tłoczenia rzepaku uzyskiwane są niemodyfikowane genetycznie (nie-GMO) białka roślinne, a oprócz tego – olej rzepakowy przeznaczony do spożycia przez ludzi. Dopiero nadwyżki tej produkcji zostają wykorzystywane do celów energetycznych, dzięki czemu wdrożenie biopaliwa nie powoduje ani wylesiania, ani zmiany sposobu użytkowania gruntów.

Biodiesel Oleo100 redukuje emisję CO2 do 70% oraz emisję innych cząstek stałych do 80%, przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej wydajności jak tradycyjny olej napędowy.

Total
0
Shares
Zobacz również: