Pierwsza wielosystemowa lokomotywa polskiej produkcji pobiła swój rekord prędkości. Podczas testów pojazd Newagu osiągnął prędkość 240 km/h.
Griffin E4MSUa-001 wyprodukowany przez nowosądecki Newag jest pierwszą wielosystemową lokomotywą elektryczną polskiej produkcji. Jednostkę zdolną rozpędzić się do 200 km/h przy wykorzystaniu różnych systemów zasilania zbudowano na zamówienie PKP Intercity. Przewoźnik zamówił łącznie 15 takich maszyn, które będą mogły prowadzić pociągi także w krajach z innym systemem zasilania: Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii. Lokomotywy będą dostosowane do napięcia 3kV DC, 15kV AC i 25kV AC.
Niedawno rozpoczęto pierwsze testy pierwszego egzemplarza. W trakcie jazd próbnych na Centralnej Magistrali Kolejowej, na wysokości Góry Włodawskiej, pojazd osiągnął prędkość 240 km/h. Rozpędzenie lokomotywy do takiej prędkości jest elementem procesu certyfikacji elektrowozu do prędkości 200 km/h.
Griffiny z Newagu będą pierwszymi w Polsce lokomotywami, które poprowadzą pociągi z prędkością 200 km/h. Obecnie równie szybko jeżdżą na co dzień wyłącznie elektryczne zespoły trakcyjne ED250.
Z maksymalną prędkością lokomotywy będą mogły pojechać za około rok. Wielosystemowe lokomotywy będą obsługiwać pociągi międzynarodowe w relacjach: Warszawa – Berlin, Przemyśl – Berlin, Gdynia – Berlin, Gdynia – Warszawa – Katowice – Wiedeń (na odcinku do czeskiej stacji Bohumín). Będą także wykorzystywane w obsłudze relacji krajowych.