Coraz więcej nowych EZT na polskich torach

Flota zachodniopomorskich Impulsów się powiększy /Fot. Emil Włuka/zbiorowy.info

Postępuje wymiana parku taborowego do kolejowych przewozów regionalnych. Coraz więcej nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych służy mieszkańcom Śląska i Pomorza Zachodniego. Część kontraktów dobiega końca, ale lada moment rozpoczną się kolejne.

Województwo zachodniopomorskie jest bliskie finalizacji kontraktu z Newagiem na dostawę 17 EZT, w tym 12 trzyczłonowych impulsów EN63A oraz 5 czteroczłonowych ED78. W ostatnim czasie do zachodniopomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych trafiły pojazdy EN63A-040 oraz EN63A-041. Do finalizacji tego zamówienia, przewidywanej w marcu, pozostało dostarczenie jednego pojazdu trzyczłonowego i dwóch czteroczłonowych. Zaplanowane są już jednak kolejne dostawy impulsów. W III kwartale na Pomorze Zachodnie mają trafić kolejne pojazdy, zamówione w ramach opcji do realizowanego obecnie zamówienia. W ten sposób UMWZ otrzyma jeszcze 10 kolejnych impulsów: 6 trójczłonowych oraz 4 czteroczłonowe. Dzięki temu prawdopodobnie obsługę wszystkich tras zelektryfikowanych w województwie będzie można realizować tylko pojazdami z rodziny „impuls”.

Wymiana parku taborowego trwa również na górnym Śląsku, gdzie KŚ odebrały w 17 lutego pierwszy z 12 zamówionych czteroczłonowych EZT Elf2. Przewoźnik eksploatuje już od zeszłego roku trzy- oraz dwuczłonowe pojazdy z tej rodziny. Pojazdy czteroczłonowe, serii 22WEd, wejdą do planowego ruchu najpóźniej wraz z korektą rocznego rozkładu jazdy, zaplanowaną na 11 marca. Dzięki dostawom nowego taboru od tego dnia Elfy2 zastąpią na trasie do czeskiego Bohumina będące antywizytówką polskich kolei, wysłużone pojazdy serii EN57. To połączenie obsłużą jednostki dwuczłonowe, wprowadzając zupełnie nową jakość podróży na tym międzynarodowym połączeniu. Koleje Śląskie, podobnie jak województwo zachodniopomorskie, wykorzystało prawo opcji w zamówieniu, dzięki czemu do przewoźnika trafi łącznie 19 pojazdów z rodziny Elf2: 4 jednostki dwuczłonowe, trzy trzyczłonowe oraz 12 czteroczłonowych. W tym wypadku po zakończeniu dostaw możliwe będzie wycofanie niezmodernizowanych pojazdów serii EN57.

Wkrótce rozpoczną się też dostawy nowych pojazdów m.ni. w województwach: mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim. Trwają przetargi na zakup EZT w województwach: lubelskim, świętokrzyskim.

Prowadzone w Polsce inwestycje w nowy tabor kolejowy pozwolą wkrótce pożegnać w kilku regionach niezmodernizowane pojazdy serii EN57, a nawet te zmodernizowane (w woj. zachodniopomorskim). Wymiana parku taborowego nie jest jednak prowadzona w sposób równomierny na terenie całego kraju. W części regionów pojazdy te będą jednak jeszcze przez długi czas stanowić podstawę parku taborowego, np. w województwie pomorskim czy warmińsko-mazurskim.

Total
0
Shares
Zobacz również: