Wkrótce reaktywacja Warszawy Głównej

Tak aktualnie wygląda Warszawa Główna /Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę z firmą Trakcja PRKiL na wykonanie projektu i odbudowę stacji Warszawa Główna. Obiekt pozostanie stacją czołową, a jego głównym zadaniem będzie obsługa pociągów przyjeżdżających od strony Warszawy Zachodniej podczas remontu linii średnicowej.

Na reaktywowanej stacji znajdą się dwa dwukrawędziowe perony o długości 300 metrów każdy. Niestety, perony nie będą miały ciągłego zadaszenia. Przewidziany jest montaż ośmiu wiat, po cztery na każdy peron. Ponadto ma powstać kładka pieszo – rowerowa prowadząca w stronę Alei Jerozolimskich, zlokalizowana po zachodniej stronie stacji. Prace mają potrwać 18 miesięcy i zakończyć się jesienią 2019 roku. Koszt inwestycji to około 81mln zł netto.

Odbudowa stacji Warszawa Główna stanowi jeden z kroków mających na celu przygotowanie Warszawskiego Węzła Kolejowego do modernizacji linii średnicowej, zaplanowanej na 2020 rok.

Posterunek będzie jednak wykorzystywany w regularnym ruchu pasażerskim także po zakończeniu wspomnianego remontu. Po modernizacji linia średnicowa ma wprawdzie mieć zwiększoną przepustowość, ale w dobie stałej intensyfikacji ruchu kolejowego może się okazać, że w dalszym ciągu nie będzie ona wystarczająca. W związku z tym, po zakończeniu prac na głównej linii odjazdy części pociągów dalej będą realizowane z Dworca Głównego. – Warszawa Główna, po przebudowie i włączeniu do systemu komunikacji aglomeracji warszawskiej, ułatwi dojazdy do centrum miasta – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Warszawa Główna od 1997 r., po wstrzymaniu połączeń, m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc, jest nieczynna.

Zakres prac na stacji Warszawa Główna /Graf. PKP PLK
Total
0
Shares
Zobacz również: