Kolej do lotniska w Rzeszowie z unijnym dofinansowaniem

Pociąg Przewozów Regionalnych w Rzeszowie/Fot. Emil Włuka

Województwo podkarpackie wraz z Centrum Unijnych Projektów transportowych podpisali umowę na dofinansowanie projektu stworzenia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej wraz z budową linii kolejowej do portu lotniczego w Jasionce. Inwestycję wartą 301 milionów złotych Unia Europejska dofinansuje kwotą 208 milionów złotych.

Projekt obejmie następujące linie kolejowe: Rzeszów – Przeworsk, Rzeszów – Strzyżów, Rzeszów – Dębica i Rzeszów – Kolbuszowa. Przystanki na wymienionych liniach uległy, bądź ulegną przebudowie. Będą wyposażane w dogodne drogi dojścia i drogi dojazdowe wraz z parkingami w systemie Park&Ride oraz stojakami na rowery. Przede wszystkim projekt będzie opierał się na zupełnie nowym, dużo bardziej atrakcyjnym rozkładzie jazdy pociągów. W szczycie transportowym na poszczególnych liniach pociągi pojadą co 30 minut, zaś poza szczytem co godzinę. W dni wolne od pracy pojadą natomiast co 120 minut. Jest to znaczna zmiana względem stanu obecnego. Przykładowo dziś pomiędzy Rzeszowem a Strzyżowem w dni robocze kursują zaledwie 4 pary pociągów.

Najważniejszą inwestycją w ramach projektu ma być budowa nowej, około pięciokilometrowej linii kolejowej z Rzeszowa do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka. -– Na przełomie 2018 i 2019 roku zamierzmy ogłosić przetarg na wybór projektanta i wykonawcy PKA. Cały 2019 rok będzie przeznaczony na prace projektowe, natomiast roboty rozpoczną się w 2020 roku i potrwają one do końca 2022 roku – mówi w rozmowie z serwisem rzeszow-news.pl Mieczysław Borowiec, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie. Według wstępnych założeń przystanek ma zostać zlokalizowany tak, aby podróżni mieli jak najbliżej do terminala lotniczego. Dokładna lokalizacja będzie wytypowana wspólnie z władzami portu lotniczego, na terenie którego nowy przystanek powstanie. Należy nadmienić, że poszczególne połączenia będą uruchamiane etapami, zatem pierwsze kursy w ramach PKA zostaną uruchomione wcześniej.

W projekt stworzenia kolei aglomeracyjnej w Rzeszowie zaangażowanych jest łącznie 14 okolicznych samorządów, które będą połączone koleją ze stolicą województwa. Pierwszym krokiem ku stworzeniu kolei był zakup 10 zespołów trakcyjnych do obsługi planowanych tras. Jest to 8 EZT Elf2 z bydgoskiej Pesy oraz 2 SZT SA140 z Newagu.

Total
0
Shares
Zobacz również: