Gdzie jeżdżą najstarsze zespoły trakcyjne w Polsce?

Średnia różnica wieku pomiędzy elektrycznymi a spalinowymi zespołami trakcyjnymi jest w Polsce dość duża. Nie jest tajemnicą, że najstarszymi przedstawicielami EZT są jednostki serii EN57. Jednak kto jest najstarszym reprezentantem spalinowych zespołów trakcyjnych i wagonów silnikowych oraz autobusów szynowych? Gdzie można spotkać najstarszych przedstawicieli poszczególnych pojazdów? Dowiecie się Państwo w niniejszym artykule.

EZT – coraz bliżej sześćdziesiątki

Zespoły serii EN57 są nie tylko najliczniejszą serią EZT w Polsce, ale także zdecydowanie najstarszą. Różnica wieku pomiędzy najstarszymi a najnowszymi przedstawicielami sięga ponad30 lat, lecz mimo to w fabrycznej wersji nie różniły się od siebie znacząco i nie ulegały znacznym unowocześnieniom. Wprawdzie prototypowy, 57-letni EN57-001 nadal istnieje, lecz od ponad 8 lat pozostaje wyłączony eksploatacji. Okazuje się jednak, że najstarszy czynny pojazd tej serii nie jest dużo młodszy. W Kolejach Mazowieckich do dziś z powodzeniem eksploatowany jest EN57-038, wyprodukowany w 1963 roku. Pojazd ten w tym roku obchodził swoje 55 urodziny i prawdopodobnie jeszcze trochę pojeździ! Ostatni przegląd poziomu P4 jednostka przeszłą w marcu 2017 roku, co pozwoli na jej dalszą eksploatację przez kilka kolejnych lat? Czy dotrwa w służbie liniowej do 60 lat? Okaże się już za 5 lat.

Mimo sędziwego wieku, pojazd EN57-038 przeszedł sporo modyfikacji względem wersji fabrycznej. Pojazd nie posiada już oryginalnych filmów z relacjami, skajowych siedzeń, czy stosowanego w pierwszych egzemplarzach tej serii hamulca systemu Knorr. Przebudowie uległa także zabudowa instalacji świetlnej we wnętrzu pojazdu, a także zamontowano w nim elektroniczny system informacji pasażerskiej. Ciekawostką jest fakt, że w pojedzie zainstalowano WiFi. Takim udogodnieniem do dziś nie mogą się pochwalić najbardziej komfortowe EZT ED250 Pendolino, kursujące w PKP Intercity. Najstarszą jednostkę serii EN57 w Polsce spotkamy na wszystkich liniach obsługiwanych przez tłuszczańską sekcję Kolei Mazowieckich.

SZT – istnieją wiekowe egzemplarze

Przez ostatnie 15 lat polskim lokalnym przewoźnikom dostarczono przeszło ponad 100 nowoczesnych spalinowych zespołów trakcyjnych, wagonów silnikowych i autobusów szynowych. To sprawia, że flota spalinowa jest znacznie młodsza od elektrycznej, wciąż zdominowanej przez serię EN57. Paradoksalnie, najstarszy kursujący liniowo spalinowy zespół trakcyjny w Polsce jest zarazem jednym z najkrócej kursujących po naszych torach. Jest to eksploatowany przez SKPL od czerwca SN84-001 „Mucha”. Jednostka ta została wyprodukowana w Uerdingen w 1973 roku, zatem w tym roku mija 45 lat od jej produkcji. mimo sędziwego wieku pojazd charakteryzuje się cichym i dość spokojnym biegiem dzięki dobrze skonstruowanym wózkom, wyposażonym w poduszki powietrzne i hamulce tarczowe. Te elementy czynią pojazd znacznie bardziej komfortowym i nowoczesnym od najstarszych polskich EZT. O tym jak podróżuje się najstarszym spalinowym zespołem trakcyjnym w Polsce może przekonać się każdy, kto chce pojechać w Bieszczady. Pojazd SN84-001 obsługuje bowiem połączenia wykonywane przez SKPL na zlecenie PKP Intercity, jako łączniki do pociągów TLK „Karpaty” i „Małopolska”, a także wybrane połączenia uruchamiane przez SKPL samodzielnie. Obecnie pojazd kursuje z Jasła, ale po wakacjach prawdopodobnie będzie jeździł do Zagórza aż z Rzeszowa.

Total
1
Shares
Zobacz również: