Pociągiem do Pragi – porównanie ofert LeoExpress i PKP Intercity

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Emil Włuka

 

 

Od miesiąca, po raz pierwszy w historii pasażerowie mają możliwość wyboru pomiędzy dwoma przewoźnikami kolejowymi w przypadku podróży międzynarodowej w jednym z kierunków, jakim jest Praga. Ponieważ jest to pierwszy taki przypadek, postanowiliśmy się przyjrzeć ofertom obu przewoźników oraz dokonać ich porównania.

Skąd bezpośrednio do Pragi?

Choć Praga jest miastem atrakcyjnym i popularnym dla turystów z całego świata, nie jest łatwo dostać się do stolicy naszych sąsiadów pociągiem. Bezpośrednie połączenie posiada jedynie kilka dużych polskich miast. Najwięcej połączeń oferuje oczywiście PKP Intercity, którego pociągami dojedziemy do Pragi z Warszawy, Katowic i Krakowa. Ze stolicy kursują trzy połączenia, w tym dwa dzienne i jedno nocne. Pierwsze połączenie – pociąg IC „Praha” wyrusza z Warszawy przed godziną 6. Kolejne połączenie kursuje po godzinie 13. Jest to pociąg IC „Porta Moravia”. Nocny pociąg IC „Chopin” wyjeżdża z Warszawy po godzinie 19. Wspomniane połączenia dzienne kursują także przez Katowice. Czas przejazdu z Warszawy do Pragi oscyluje wokół 8 godzin, zaś z Katowic około 5 godzin.

Z Krakowa PKP Intercity uruchamia jedno połączenie dziennie i jedno nocne, przy czym oba kursują z pominięciem Katowic. Dzienny pociąg IC „Cracovia” odjeżdża z Krakowa po godzinie 10 i pokonuje drogę do stolicy Czech w niecałe 7 godzin. Połączenie nocne stanowi natomiast kursujący z Warszawy pociąg IC „Chopin”. Niestety połączenie nocne nie jest wyszukiwane przez mobilną aplikację „rozkład kolejowy”, stworzoną przez PKP PLK.

LeoExpress kursuje po polskich torach dopiero od miesiąca i na razie uruchamia tylko jedno połączenia z Krakowa do Pragi przez Katowice. W przeciwieństwie do kursujących codziennie pociągów PKP Intercity, skład LeoExpress wyjeżdża do Pragi w poniedziałki i soboty. Z Pragi natomiast przyjeżdża w piątki i niedziele. Odjazd z Krakowa ma miejsce chwilę po godzinie 5 rano, zaś z Katowic tuż przed godziną 7 rano. Czas przejazdu wynosi odpowiednio około 6,5 godziny oraz około 4 godziny i 45 minut.

Jaki standard nas czeka?

Standard wszystkich pociągów PKP Intercity kursujących do Pragi jest stosunkowo podobny. Wszystkie pociągi dzienne, zarówno z Krakowa jak i z Warszawy zestawiane są z klimatyzowanych wagonów kolei czeskich. W składach można spotkać zarówno wagony przedziałowe jak i bezprzedziałowe. Wagony przedziałowe klasy 2 mają po 6 miejsc w przedziale. Zazwyczaj każdy wagon wyposażony w gniazdka 230V. Standardem jest wyposażenie wagonów w ciche hamulce tarczowe oraz próżniowe WC w systemie zamkniętym. Niestety tylko poranny pociąg IC „Praha” z Warszwy posiada w składzie czeski wagon gastronomiczny. Pozostałe pociągi, mimo dość długiego czasu przejazdu są pozbawione tego udogodnienia.


Wnętrze wagonu klasy 2 kolei czeskich, kursujący w pociągach PKP IC do Pragi/Fot. Emil Włuka

Nocny pociąg Chopin, kursujący w Warszawy i Krakowa, zestawiony jest z jednego, polskiego, klimatyzowanego wagonu z miejscami do siedzenia oraz czeskiej kuszetki i polskiego wagonu sypialnego. Czeska kuszetka jest zazwyczaj zmodernizowanym, wyposażonym w ciche wózki z hamulcami tarczowymi, klimatyzowanym wagonem z zainstalowanymi gniazdkami 230V . Zdarza się jednak, że czasem kursuje wagon niezmodernizowany, wyposażonymi w dość hałaśliwe wózki z tradycyjnymi hamulcami klockowymi i pozbawiony innych udogodnień. Obsługę wagonu zapewnia czeskie przedsiębiorstwo JLV. W składzie kursuje również polski wagon sypialny typu 305Ad. Jest to nowoczesny, klimatyzowany wagon standardu Z1, wyposażonym w nowoczesne wózki z cichymi hamulcami tarczowymi. W wagonie znajduje się prysznic, gniazdka 230V, a także przedziały o podwyższonym standardzie z własną łazienką, a także odtwarzaczem DVD. Obsługę tego wagonu zapewnia WARS. Sezonowo, w relacji Kraków-Praga, kursuje dodatkowo jeszcze jeden wagon sypialny. Jest to czeski wagon z czeską obsługą, o standardzie mocno zbliżonym do standardu polskiego wagonu sypialnego.

Zupełnie inny standard oferuje na tej trasie LeoExpress. Swoje połączenie obsługuje znanym w Polsce elektrycznym zespołem trakcyjnym Flirt z wyposażeniem wnętrza dostosowanym od obsługi połączeń dalekobieżnym. Pojazd oferuje podróż w klimatyzowanej przestrzeni, wyposażonej w gniazdka 230V w trzech klasach: economy, biznes i premium. Klasa ekonomiczna oferuje podstawowe, wspomniane już udogodnienia, a także specjalną przestrzeń dedykowaną podróżującym z dziećmi. Klasa biznesowa wyróżnia się skórzanymi, rozkładanymi fotelami, dużą przestrzenią na nogi, estetycznym wykończeniem wnętrza, dedykowaną obsługą, a także poczęstunkiem w cenie biletu, wybieranym z dedykowanego menu. Jego wielkość zależy od czasu podróży.

Klasa premium to niewielki, gwarantujący ciszę przedział, wyposażony m.in. w regulowane skórzane fotele z możliwością rozłożenia do pozycji półleżącej. Na podróżnych czeka tu m.in. dedykowane dla tej klasy menu, catering w cenie biletu, a także możliwość wyposażenia koca, najwyższy priorytet w obsłudze i odpowiednio przystosowane oświetlenie w ciągu dnia i nocy. Oprócz wspomnianych udogodnień każda z klas posiada także darmowy dostęp do WiFi, odpłatny catering, a także gry towarzyskie.


Wnętrze wagonu klasy premium w pociągu LeoExpress/Fot. Emil Włuka

Ile to kosztuje i jak kupić bilet?

Najtańsze bilety na połączenia PKP Intercity zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz Krakowa kosztują 19 euro. Jest to cena promocyjna i bilety kupione za tę kwotę nie podlegają wymianom i zwrotom. Liczba biletów jest ograniczona. Po jej wyczerpaniu, uruchamiane są kolejne pule biletów w cenie 24 euro, a następnie 29 euro. Promocyjne ceny biletów w 1 klasie zaczynają się od 36 euro. Najdroższe bilety, w cenie bazowej, kosztują 68,5 euro z Warszawy, 52,5 euro z Katowic i 57,5 euro z Krakowa. Dzieci od 4 od 4 do 12 lat mogą liczyć na zniżki. Dzieci do 4 lat mogą natomiast podróżować bezpłatnie, o ile nie zajmują osobnego miejsca.

Ceny biletów podawane są zawsze w walucie euro i przeliczane są na złotówki po kolejowym kursie walut obowiązującym w dniu sprzedaży. Co ważne, nie ma możliwości zakupu biletów przez Internet, ani swobodnego wyboru miejsca w pociągu. Zakup biletów możliwy jest wyłącznie w kasach międzynarodowych, zlokalizowanych na największych dworcach kolejowych w Polsce. Istnieje jednak ewentualna możliwość zakupu biletów na te połączenia za pośrednictwem strony internetowej kolei czeskich.

Zaletą przewoźnika LeoExpress, jest dużo łatwiejszy sposób zakupu biletów. W przeciwieństwie do PKP Intercity głównym kanałem sprzedaży biletów jest Internet. Można je zakupić w bardzo szybki i prosty sposób na stronie przewoźnika. Co więcej, wzorem linii lotniczych, LeoExpress umożliwia swobodnego wyboru miejsca poprzez zaznaczenie go na schemacie pociągu. Jest to rozwiązane niemalże niespotykane na polskiej kolei. Zakupiony bilet można wydrukować lub okazać obsłudze pociągu za pośrednictwem urządzenia elektronicznego. Według przewoźnika ceny biletów wahają się od 19 złotych. Cena zmienia się jednak dynamicznie w zależności od zapełnienia pociągu, co także jest systemem znanym z tanich linii lotniczych. W rzeczywistości zazwyczaj ceny biletów w Relacji Kraków – Praga wahają się od około 35zł do około 100zł w klasie ekonomicznej. Najbardziej komfortowa klasa premium to koszt pomiędzy około 170zł a 245zł. Ceny w relacji Katowice – Praga są zwykle odpowiednio niższe od kilku do kilkunastu złotych względem Krakowa.

Total
0
Shares
Zobacz również: